“Önce Amerika” diyen ABD’den “milliyetçilik” çıkışı

57fd8f3e-884b-11e9-a9bc-e8ed9093c066_image_hires_152932.jpg

Global Times muhabiri Lu Yuanzhi, Çin Dış İlişkiler Üniversitesi Stratejik ve Barış Araştırmaları Merkezi Direktörü Su Hao ile yaptığı röportajda, Amerika Birleşik Devletleri’nin “milliyetçilik” söylemlerini ele aldı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli “Ulusal İlgi” dergisi, kısa bir süre önce “Çin Komünist Partisi (ÇKP) milliyetçilik ile kendini riske atıyor” ve “Çin milliyetçiliği giderek artıyor” başlığını taşıyan makale yayımladı. Makalede, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 70’inci yıl dönümü kutlamalarındaki askeri geçit töreni ve Hong Kong protestolarına değinilirken, ÇKP’nin dış tehditlere karşı ülke için koruyucu rol üstlendiğini belirtiliyor.

Makale ABD’nin Çin’e karşı düşmanlığını ve ön yargılarını ortaya koyuyor. ÇKP’nin Çin’de milliyetçi duyguları körüklediğini iddia ederek, Çin halkı ile yönetim arasındaki çatışmayı tetiklemeye çalışıyor. Ancak bu girişim berbatlığı gibi başarısızlığı da mahkum oldu.

ULUSAL GURURUN YÜKSELİŞİ

Çin’de yükselen milliyetçi duyguların elbette bir açıklaması var. 2019 yılı, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 70. yıl dönümüydü. Ülke, özellikle reform ve dışa açılımdan bu yana kayda değer başarılara imza attı. Yaşam standartları önemli ölçüde gelişti ve ülkenin uluslararası konumu yükseldi, bu da doğal olarak ulusal gururun artmasına yol açtı. Ayrıca, güçlü bir vatanseverlik duygusu, tarihin acı dolu anılarından da kaynaklanmaktadır. Tarihten birçok ders çıkaran Çin halkı, ülkenin birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak için çabalıyor.

Bölge dışında olmasına rağmen ABD, Güney Çin Denizi sorununa doğrudan karışma eğilimine girdi.  Çin ve çevresindeki ülkeler arasındaki toprak sorunları konusundaki gerilimleri defalarca arttırdı. Washington, “seyrüsefer özgürlüğü” dediği şeyi kullanarak, Çin’in meşru haklarını ve çıkarlarını defalarca ihlal etti. Hong Kong ya da Tayvan’da olsun, ABD açıkça düşmanca bir yaklaşıma sahip. Çin halkı giderek ABD’nin niyetlerinin farkına vardı.

“MİLLİYETÇİYİM VE YANLIŞ OLAN BİRŞEY YOK”

ABD Başkanı Donald Trump, 2018’de Houston’daki bir mitingde, “Ben milliyetçiyim. Ortada yanlış bir şey yok.” ifadesini kullandı. Trump yönetimi, tek taraflılık ve korumacılığa ek olarak, “Önce Amerika” politikasını kullanıyor. Milliyetçiliği ön plana atan ülke kuşkusuz ABD.

Bir ülkenin kendi ulusal çıkarlarını korumak ve yaşam standartlarını iyileştirmek için kalkınmaya öncelik vermesi yanlış değildir. Çin’in gelişimini milliyetçilik olarak adlandırmak absürt bir tutum.

Buna karşılık, Çin kendi gelişimi ve kazan-kazan iş birliğini kapsamında diğer ülkelere fayda sağlıyor. Çin’in öncülük ettiği Kuşak Yol İnisiyatifi dünyayı olumsuz yönde etkileyen ABD’nin bencillik ve popülizmine keskin bir tezat oluşturuyor.

ABD popülizmi diğer ülkelerin çıkarlarını olumsuz etkiledi. Washington, çeşitli uluslararası kuruluşlardan çekilerek ve silah kontrolü konusundaki önemli anlaşmaları iptal ederek, dünyanın barışına ve istikrarına zarar verdi. ABD milliyetçiliğin zararından bahsedecek ise, kendisi korumacılığının küresel politika ve ekonomiye verdiği zararı gözden geçirmeli.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum