Olimpiyat Ateşkesi 76. BM Genel Kurulu’nda kabul edildi

rBABCmGphxqATZkiAAAAAAAAAAA05.640x430.jpeg

Çin ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından hazırlanan Olimpiyat Ateşkesi kararı, 76. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda oy birliğiyle kabul edildi.

Kararda, tüm taraflar uluslararası çatışmaları barışçıl ve diplomatik yollarla çözmeye, Beijing 2022 Kış Olimpiyatları’nın açılışından 7 gün öncesinden Beijing Paralimpik Kış Oyunları’nın kapanışının 7 gün sonrasına kadar Olimpiyat Ateşkesi’ne uymaya çağrıldı.

COVID-19 salgını sürerken ve birçok ülke ekonomik ve toplumsal sorunlar yaşarken, Beijing Kış Olimpiyatları’nın insanlığın birliğinin, direncinin ve uluslararası işbirliğinin değerini yansıtmak için bir fırsat olduğu vurgulandı.

Kararın oy birliği ile kabul edilmesinin BM üyesi ülkelerin Beijing Kış Olimpiyatları ve Uluslararası Olimpiyat Hareketi’ne verdiği desteğin yanı sıra, uluslararası toplumun birlikte salgının üstesinden gelme ve barışı tesis etme yönündeki kararlı iradesini yansıttığı ifade edildi.

Antik Yunan döneminden kalma bir gelenek olan Olimpiyat Ateşkesi, ülkeler arasındaki çatışmaların oyunlar esnasında durdurulmasını amaçlıyor.

Yorumlar

yorum