New York Times’tan bu kez çocukların “beyni yıkanıyor” hikayesi

20191231101647330_45744.jpg

New York Times’te yer alan haberde, Çin hükümetinin Xinjiang’daki çocukları yatılı okullara gönderdiği, çocukları anneleri ve babalarından ayırmaya zorladığı, etnik dillerini Çinceyle değiştirdiği, vatansever eğitim yürüttüğü ve zorla “beyin yıkamaya” tabii tuttuğu iddia edildi. Çok sayıda yanlış bilgilerle dolu ve hiçbir gerçeğe dayanmayan bu haber, tamamen nesnellikten uzaktır.

Daha önce İngiliz basını Londra’da 6 yaşındaki bir kız çocuğunun Noel kartında Çin’deki yabancı bir mahkumun yardım talebini fark ettiği haberini ortaya attı. Bu kez New York Times Xinjiang’daki çocukların “beyni yıkanıyor” hikayesini oluşturdu.

Batılı medyanın Çin’le ilgili haberlerde çocukları kullanmaya başlaması, yeni bir eğilim olarak kendini gösteriyor.

Xinjiang’daki mesleki eğitim merkezi ve yerel eğitim sistemini karalayarak, bazı Batılı medya organları Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin geleceğini Çin’in kalkınmasından ayırmaya, etnik çelişkileri kışkırtmaya ve Çin’in kalkınmasını engellemeye çalışıyor.

Ancak yalan her zaman yalandır, gerçek her zaman gerçektir. Gerçek sahtelerle örtbas edilemez. Çin’in kalkınmasında hiçbir etnik grup geride kalmayacaktır.

Kaynak: CRI Türkçe

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum