Mücadeleyi sürdürmek kahramanlara en büyük saygıdır

20190929152323926_78443.jpg

Çin Halk Cumhuriyeti devlet madalyaları ve ulusal şeref unvanlarının takdim töreni bu sabah Beijing’de yapıldı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 42 yerli ve yabancı isme ayrı ayrı “Cumhuriyet Madalyası”, “Dostluk Madalyası” ve “Ulusal Şeref Unvanı Madalyası” verdi. Xi Jinping takdimin ardından yaptığı konuşmasında, madalyaya layık görülenlere saygılarını sunduğunu söyledi. Xi, kahramanların devlet düzeyinde ödüllendirilmesiyle, madalya sahiplerinin taşıdığı “sadık, ısrarcı ve sade karakteri”ni yaygınlaştırmanın ve böylece kahramanlık ruhuna duyulan saygının dile getirilmesinin amaçlandığını söyledi.

Birçok ülkede, ulusal kalkınmaya ve toplumsal ilerlemeye büyük katkıda bulunanları takdir etme uygulaması mevcut. 5 bin yıllık bir medeniyet tarihine sahip olan Çin halkı da, kahramanlara karşı yoğun sevgi ve saygı besliyor.

Özellikle ÇKP’nin 18. Kongresi’nden bu yana, yasama yoluyla Şehitler Günü saptandı; “Kahramanları ve Şehitleri Koruma Yasası” ile “Devlet Madalyaları ve Ulusal Şeref Unvanları Yasası” hazırlandı. Bu gibi adımlarla, Çin halkına, çağ nasıl değişirse değişsin ülkenin inşasına ve kalkınmasına büyük katkıda bulunan kahramanların hiçbir zaman unutulmayacağını göstermek amaçlanıyor.

Törende, 36 Çinliye madalya takdim edildi. Bu madalya sahipleri arasında, “iş alanında cinsiyet eşitliği”nin anayasaya yazılmasını sağlayan Shen Jilan, 50 senedir Çin’in tahıl güvenliğine, hatta dünyanın tahıl tedarikine büyük katkılarda bulunan ve aynı zamanda Çin’in “hibrit çeltik babası” olarak bilinen Yuan Longping, ayrıca 60 senedir Çin’in ilk nesil nükleer denizaltısı tasarımıyla uğraşan Huang Xuhua gibi isimler var.

Onlar, ortaya koydukları somut eylemlerle ülkedeki yaratıcılık, çalışkanlık ve dayanışma ruhunu gözler önüne seriyor.

Maldayla sahipleri arasında altı yabancı da “Dostluk Madalyası”na layık görüldü. Küba, Tayland, Tanzanya, Rusya, Fransa ve Kanada’dan altı kişi arasında, Küba’nın Latin Amerika’da Çin’le diplomatik ilişki kuran ilk ülke olmasını sağlayan Raul Modesto Castro Ruz’un yanı sıra, uzun zamandan beri Tayland-Çin dostluğunu derinleştirmek için çaba gösteren Tayland Prensesi Maha Chakri Sirindhorn, Çin’in Birleşmiş Milletler’deki meşru konumunu yeniden edinmesine büyük katkılarda bulunan eski Tanzanya Başbakanı Salim Ahmed Salim bulunuyor. Bu isimlerin hepsi, Çin’in modernizasyon inşası ile dış bağlarını ve işbirliğini hızlandırmak için büyük katkılar yaptı.

Xi Jinping takdim töreninde, Dostluk Madalyası sahiplerine uzun zamandan beri Çin’e verdikleri destek dolayısıyla içten teşekkür ettiğini söyledi. Xi, Çin halkının dünyanın diğer ülkelerinin halklarıyla birlikte insanlık için kader ortaklığı kurmaya hazır olduğunu ifade etti.

Dostluk Madalyası sahiplerinden Tayland Prensesi Maha Chakri Sirindhorn ise törende yaptığı konuşmada, “Çin ile kendi ülkelerimiz için, hatta küreselleşmiş dünya ve tüm insanlık için barış, mutluluk ve başarı aramaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Kahramanların karşılık beklemeden yaptığı bu çalışmalar, insanlığın gelişmesi için bir zemin oluşturuyor. Gelecekte bu tür gelişmeler için daha fazla kahramanın çaba harcaması gerekiyor. Çin’in yeni bir döneme girdiği bu süreçte, kahramanlara saygı duymak, örnekleri çoğaltmak ve kahramanlık ruhunu öğrenmek büyük önem taşıyor.

1,4 milyar Çinli nüfusun Cumhuriyet Madalyası ile Ulusal Şeref Unvanı Madalyası sahiplerini örnek alarak, onların sahip olduğu “sadık, ısrarcı ve sade karakteri” gerçek yaşamla kaynaştırması, kahramanlara en büyük saygıdır.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum