Mısır, Çinli Sinovac tarafından geliştirilen Covid-19 Aşılarının Üretimi İçin Anlaşma Yapmayı Hedefliyor

Mısır Sağlık Bakanı Hala Zayed Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Mısır hükümetinin Mısır’da koronavirüs aşısını üretmek için Çin’in Sinovac Biotech şirketi ile bir anlaşma imzalamayı umduğunu söyledi.

Zayed, Kahire’deki Çin büyükelçisi ile düzenlediği ortak basın toplantısında, iki taraf arasındaki görüşmelerin “ileri bir aşamaya” ulaştığını belirtti.  Planlanan anlaşma Sinovac ile Mısırlı VACSERA arasında yapılacak.

Zayed, “Üretim faaliyetleri yakında başlayacak. Mısır aşı üretimi noktasında, Orta Doğu ve Afrika’nın aşı merkezi haline gelecek” dedi. Ayrıca, “Çin, iki ülke arasındaki ilişkileri gözeterek, aşı üretim operasyonlarındaki uzmanlığını Mısır’a aktarma konusunda anlayış gösterdi” açıklamalarını yaptı.

Sinovac’ın CEO’su Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Çin dahil 18 ülke ve bölgeye 160 milyon doz COVID-19 aşısı tedarik ettiğini söyledi.

Mısır, Sinovac aşılarından daha önce sipariş etmedi, fakat Çin Ulusal Eczacılık Grubu (Sinopharm) tarafından geliştirilen 650.000 doz başka bir Çin aşısı almıştı.

Zayed, Mısır’ın üçüncü faz denemelerinde yeni koronavirüs aşıları geliştiren Çinli şirketlerle işbirliği yapmaya hazır olduğunu söyledi. Mısır, geçen yıl Sinopharm aşısının benzer testlerine katılmıştı.

Yorumlar

yorum