Malezya eski Başbakanı’ndan güvenlik diyaloğu dörtlüsüne uyarı

rBABCWCqBbqAY9eYAAAAAAAAAAA897.638x420.jpg

Malezya’nın eski Başbakanı Mahathir Mohamad, “güvenlik diyaloğu dörtlüsü” olarak bilinen ABD, Japonya, Avustralya ve Hindistan’ı, Çin’i kışkırtmaları durumunda küresel ekonomide felaket niteliğinde sonuçlara yol açabilecekleri konusunda uyardı.

Mahathir, Japonya merkezli Nikkei gazetesi tarafından düzenlenen Asya’nın geleceği konulu seminere katılarak burada bir konuşma yaptı.

Mahathir, adı geçen dört ülkenin, Hint-Pasifik bölgesinde ve Güney Çin Denizi’nde etkisi giderek artan Çin’i el birliğiyle kısıtlamak yerine Beijing yönetimiyle ikili temas kurması gerektiğini savundu.

“Dörtlü güvenlik diyaloğu”nun eski bir kuşatma stratejisine dayandığına işaret eden Mahathir, “Bu stratejiyle düşmanlarınızı sıkıştırmak istiyorsunuz, ancak düşmanlarınızın da misilleme yapabileceğini unutmayın.” ifadesini kullandı.

Mahathir, dört ülkenin istikrara ve ortak ekonomik çıkarlara kavuşmayı ana hedef olarak görmeleri ve Çin ile barışçı görüşme yapmaları gerektiğini söyledi.

Trump yönetiminin Beijing’e radikal bir tavır sergilemesinin ardından, Biden yönetiminin Çin ile ilişkileri tamir etmesini arzuladıklarını kaydeden Mahathir, Biden’in uluslararası meselelerin çözülmesinde Trump’dan daha deneyimli olduğunun altını çizdi.

Yorumlar

yorum