Makao’nun çeşitlendirilmiş ekonomisi yeni alanlar açmaya devam ediyor

20191219210523599_82103.jpg

Xu Yanqing CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Makao Özel İdari Bölgesi (SAR) Amiri Fernando Chui Sai On eşliğinde, Çin ve Portekizce Konuşan Ülkeler Ticaret İşbirliği ve Hizmet Platformunda incelemelerde bulundu.

Çin ile Portekizce konuşan ülkelerin dostluk işbirliğine kolaylık ve hizmet sunan söz konu platform, Makao ekonomisinin belli ölçüdeki çeşitlendirilmiş gelişmesi, kumar sektöründen çeşitlendirilmiş sektörlere dönüşümü için bir örnektir.

Makao’nun anavatana dönmesinden bu yana, özellikle 2002 yılında Makao ekonomisi tek bir sektöre odaklanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. 2014 yılında kumar ve gazino sektöründen elde edilen gelir, on seneden beri ilk kez düştü. O yılın gayri safi milli hasılası 2013 yılına oranla yüzde 0,4 azaldı. Bu, kumarhane sektörüne yüksek bağımlılığın Makao ekonomisi için bir risk noktası olduğunu ve ekonomideki belli ölçüdeki çeşitliliğin uzun vadeli bir çözüm olduğunu göstermektedir.

Yıllardır harcanan çabalar sayesinde, Makao ekonomisinde çeşitlilik temel olarak oluşturuldu. Makao Özel İdari Bölgesi Yönetimi tarafından kısa süre önce yayınlanan 2018 yılı verilerine göre, kumar sektörünün Makao ekonomisindeki payı 2013 yılındaki yüzde 63,1’den 2018 yılında yüzde 0,5’e indirildi. Fuar, finans, geleneksel Çin tıbbı ve ilaç, kültürel sektörlerin katma değeri, 2015 yılıyla karşılaştırıldığında yüzde 36,5 yükseldi. Tüm bunlar, Makao ekonomisinin gelişmesine devamlı yenilik katmaktadır.

Makao ekonomisinin çeşitliliğe kavuşması, avantajlarını değerlendirerek dezavantajlardan kaçınmak ve kendi özelliklerine uygun bir gelişim yolu bulmaktan geçiyor.

Makaolu girişimci Hua Zifeng, Makao, kendine özgü dil ve kültür avantajlarını değerlendirerek Çin-Portekiz ekonomi ve ticaret borsalarında bir platform ve köprü rolü oynamaktadır diyor.

Bununla birlikte, özel idari bölge hükümeti, Makao’daki gerçeklere dayanarak başlıca olarak fuar, kültür, Çin tıbbı ve ilaç ve özgün finans gibi sektörleri yetiştirmektedir. Makao, sadece 10 yıl içinde Asya’da bir numaralı fuar merkezleri arasına girmiştir.

Makao, teknolojik avantajlarından yararlanmaya devam ediyor. Makao’da halihazırda mikroelektronik, geleneksel Çin tıbbı, akıllı şehirlerde nesnelerin interneti, ay ve gezegen bilimleri araştırmalarını destekleyen dört ulusal laboratuvar bulunuyor. Ayrıca teknolojik girişimciliği teşvik etmek için Hong Kong ve Makao’nun ilk “ulusal yaratıcılık alanı” Makao’da bulunuyor.

Daha da önemlisi, Makao genel olarak ulusal kalkınma durumuna aktif olarak entegre olup, ekonomik kalkınmanın orta derecede çeşitlendirilmesinde önemli rol oynuyor. Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesi Kalkınma Planı, bu yıl Makao’nun bu plan kapsamındaki dört merkez şehirden biri olduğunu ortaya koymuş, bu da Makao’nun gelişme yönünü belirginleştirmişti. Bu, Çin kültürüyle bir iletişim ve işbirliği temeli oluşturmak amaçlı bir işbirliği servis platformudur. Bu, Makao’ya benzeri görülmemiş gelişme fırsatları sunmuş ve orta derecede çeşitlendirilmiş ekonomik kalkınma alanını daha da genişletmiştir.

Günümüzde Çin, reformları daha da derinleştirmekte başlamaktadır. Makao ulusal kalkınmanın genel durumuna daha aktif şekilde entegre olarak, yeni ekonomik büyüme noktalarını teşvik etmekte ve ekonomik yapıyı düzeltmeye ve optimize etmeye devam etmektedir.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum