Macaristan, Sinopharm’ın Covid-19 aşısına sertifika veren ilk AB ülkesi oldu

Bugüne kadar Avrupa kıtasında birçok ülkede kullanılan Çin aşılarına, ilk Avrupa Birliği onayı Macaristan’dan geldi. Macaristan Ulusal Eczacılık ve Beslenme Enstitüsü, China National Pharmaceutical Group tarafından üretilen Sinopharm’ın Covid-19 aşısına “İyi Üretim Uygulamaları” (GMP) sertifikası verdi.

Global Times’ın haberine göre, Sinopharm AB’ye üye ülkelerden bu onayı alan ilk Çin aşısı oldu. Aşı uzmanlarına göre, bu gelişme Çin’de üretilen aşıların Avrupa ülkelerindeki rekabet gücünü önemli ölçüde artıracak. Uzmanlar, bölgede dengesiz bir aşı dağılımı olduğu için küçük Avrupa ülkelerinin güvenini kazanmaya da yardımcı olacağını da belirtiyor.

Macar kurumları bu yılın ocak ayında Sinopharm aşısı ile ilgili incelemelerine başladı ve şirketten üretim süreci ve test çalışmalarıyla ilgili tüm belgeleri aldı. Sinopharm, mart ayında ise Macar İlaç Düzenleme Kurumu’na gerekli takip raporunu sundu.

Global Times’a konuşan Çin Aşı Endüstrisi Birliği Başkanı Feng Duojia, Macaristan tarafından verilen  sertifikasyonun aslında AB içinde aşı dağılımında yaşanan eşitsizliği ve birçok ülkenin aşıya olan talebini yansıttığını söyledi. Feng, “Macaristan tarafından alınan bu karar, Çin aşılarının diğer AB ülkelerinde gelecekte onaylanması için bir referans sağlayabilir ve bu da AB’de Çin aşılarının daha fazla tanınmasına yol açacaktır” dedi.

Macaristan, bu yılın şubat ayında Sinopharm aşıları ile toplu aşılama başlatmıştı.Birkaç hafta boyunca hiçbir ciddi yan etki gözlenmedi.

Yorumlar

yorum