Liberation: Çin Yüksek Hızlı Trenini Kendi Olanaklarıyla Yaptı

hızlı-tren.jpeg

Çin, ithal etmediği ve A’dan Z’ye kendi olanaklarıyla imal ettiği yüksek hızlı treni (YHT) hizmete soktu. Bu yerli yapım tren, yıllardır sürdürülen bir çalışmanın ve bu alanda güdülen bağımsızlık çabasının ürünüdür. Söz konusu tren, 30 kadar kurum bünyesinde çok sayıda Çinli mühendis ve teknisyen tarafından, 2012’den beri sürdürülen çalışmalar sonucunda ortaya çıkarılmış.

Bilindiği üzere Çin, 2008’den bu yana büyütülen çok gelişmiş bir YHT demiryolu ağına ve bu hatlarda çalışan çok sayıda -örneğin Fransa’nın 2 katı- YHT filosuna sahiptir. Ancak bu trenler ya Alstom gibi büyük imalatçıların yardımlarıyla yapılır ya da sözgelimi Japonya, İtalya, Almanya’dan gemilere yüklenip ithal edilirdi. Bu kez bu iki tren, tasarımdan ve motordan kontrol sistemine kadar bütünüyle Çin yapımı.

5 yıllık çalışma sonucunda kamuya sunulan ve yerel standartlara uygun olarak tamamen yerli teknolojiyle imal edilmiş olan bu iki tren saatte 400 km hız yapabiliyor. Trenler il olarak, 2011’de açılmış olan 1318 km’lik Pekin-Şanghay hattında hizmete konuluyor. Böylece iki megapol birbirine 4 saat 49 dakikada bağlanmış olacak.

Bu gelişmeler, Çin’in demiryolu ulaşım alanındaki ilerlemişliğini sergiliyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum