Kuşak ve Yol inisiyatifi, dışa açık bir dünya ekonomisi için tarihe damga vuran ve yeni bir sayfa açtı

5cc2e5d3c03c0e264c9986a0.jpg

2. Kuşak ve Yol Uluslararası İş Birliği Forumu bugün sona erdi. Forum kapsamında yapılan Liderler Yuvarlak Masa Toplantısından sonra yayımlanan ortak bildiride “Kuşak ve Yol” inisiyatifi ve ilgili diğer işbirliği stratejileri kapsamında altbölgesel, bölgesel ve küresel işbirliği artırılarak ortak refaha kavuşabilen parlak bir geleceğin yaratılması için ortak çaba gösterileceği, forumun ve sonraki faaliyetlerin düzenli olarak yapılması beklendiği belirtildi.

İki sene önceki ilk düzenlenen foruma kıyasla, bu seneki forumda 283 anlaşma imzalandı, 64 milyar dolarlık işbirliği projesi saptandı. Böylece bu seneki forumla “Kuşak ve Yol” inisiyatifi, göze çarpıcı bir sonuç alındı. Bu sonuç, daha fazla ülke ve insanların “Kuşak ve Yol” üzerindeki ulaşım ve telekomünikasyon gibi alanlardaki bağlantıların yapılması, ortak işbirliği ve gelişimin gerçekleştirilmesi için kararlı ortak haline geldiklerini gösterdi.
Gelişme eğilimine uyan “Kuşak ve Yol” inisiyatifi, insanlara dışa açık olan dünya ekonomisinin farklı ülkelerin vatandaşlarına mutluluk getireceğini gösterdi. Demiryolu, karayolu , denizyolu, havayolu, boruhattı ve hızlı internet yolu kapsayan işbirliği projeleri imzalandı ve yerine getiriliyor. Dünya Bankası tarafından yakında yayımlanan bir rapora göre “Kuşak ve Yol” sayesinde bu inisiyatife katılan ülkeler arasındaki ticaret hacmi yüzde 4.1% arttı, küresel ticaret maliyeti yüzde 1.1%—2.2% azaldı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum