Kuşak ve Yol: Çin’den çıkarak dünyayı kucaklıyor

20190422113649287_24198.jpg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2013 yılında Kuşak ve Yol inisiyatifini ileri sürdü. İnisiyatif aradan geçen 6 yılda vizyondan gerçeğe dönüşmeye başladı. Şu ana kadar 126 ülke ve 29 uluslararası örgüt, Kuşak ve Yol işbirliği belgesine imza attı.

Kuşak ve Yol inisiyatifinin doğumu

Çin’in Han hanedanı döneminde yani 2 bin 100 yıl önce, Zhang Qian, hanedanın elçisi olarak iki defa Orta Asya ziyaretine çıkmıştı ve Avrupa’yı Asya’ya bağlayan İpek Yolu’nu oluşturmuştu.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping de, Eylül 2013’te Kazakistan’da “İpek Yolu Ekonomik Kuşağı” inisiyatifini ilk defa ortaya koymuştu. Xi, “Dayanışma, karşılıklı güven, eşitlik, karşılıklı yarar, kapsayıcılık, deneyimleri paylaşma, işbirliği ve ortak kazanç gibi ilkelerde ısrar edersek, farklı etnik yapılara, dinlere ve kültürlere sahip ülkeler de barış ve ortak kalkınmadan faydalanabilir. İnovatif işbirliği modeliyle ‘İpek Yolu Ekonomik Kuşağı’nı beraber inşa edebiliriz.” demişti.

Xi, aynı yılın Ekim ayında, Endonezya’da da “21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu” inisiyatifini ileri sürmüştü. Xi bu defa, Güneydoğu Asya’nın tarihten beri Deniz İpek Yolu’ndaki önemli bir geçit noktası olduğunu, Çin’in ASEAN ülkeleriyle denizdeki işbirliğini güçlendirerek, “21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu”nu beraber inşa etmeye hazır olduğunu ifade etmişti.

Kuşak ve Yol nedir?

Kuşak ve Yol, Cumhurbaşkanı Xi tarafından ileri sürülen uluslararası ekonomik işbirliğine dair bir inisiyatif. Altyapı tesisleri inşası temelinde, çok yönlü bağlanırlığın kapsamlı şekilde güçlendirilerek, dünya ekonomisinin büyümesine yeni bir dinamizm katılması ve uluslararası ekonomik işbirliğinde yeni bir platform yaratılması amaçlanıyor.

Çin’den çıkarak dünyaya yarar sağlıyor

Xi yaptığı konuşmalarda birçok kez, Kuşak ve Yol inisiyatifinin “tek kişilik gösteri” olmadığını ifade etti. Xi, inisiyatifin tarafların ortak katılımına açık olduğunu, etki alanlarını arttırmayı amaçlamadığını ve dünya ülkelerinin ortak kalkınmasına destek verdiğini dile getirdi.

Xi inisiyatifin, Çin’in dünya halklarının ortak rüyasını göz önünde bulundurarak, ortak refah ve kalkınma gerçekleştirmek için dünyaya sunduğu bir plan olduğuna vurgu yaptı.

İnisiyatif, ortaya koyulmasından bu yana geçen yaklaşık 6 yıl içinde güzergahındaki ülkelerin kalkınma stratejileri ile kenetlenerek, hükümetlerarası işbirliğini hızlandırırken, yaşamımızı da yavaş yavaş değiştirmeye başladı. Şu anda siz belki Afrika’nın ilk elektrikli demiryolları olan Addis Ababa-Cibuti demiryolunda ilerleyen bir trendesiniz, ya da belki evinizde Çin-Avrupa arasında faaliyet gösteren China Railway Express seferlerinin getirdiği güzel yiyecekleri yiyorsunuz, belki de Kuşak ve Yol projelerinden birinde iş buldunuz…

Gelecek yönü

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Ağustos 2018’de, Kuşak ve Yol inşası çalışmalarının 5. yıldönümü vesileyle düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, Kuşak ve Yol inşasının nitelikli bir gelişmeye dönüştürülmesi gerektiğinin altını çizdi.

“2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu” Perşembe günü Beijing’de başlayacak. 37 ülkenin devlet ve hükümet liderlerinin katılacağı forumda, Kuşak ve Yol işbirliği de yeni bir aşamaya girecek.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum