“Kuş Yuvası”, Olimpiyat Ateşi’ni karşılamaya hazır

rBABCWF-kn6ACrqLAAAAAAAAAAA534.906x603.770x513.jpg

“Kuş Yuvası” adıyla da bilinen Beijing Ulusal Stadyumu mimari bir harika olarak değerlendiriliyor. Beijing Olimpiyat Parkı’nın güneyinde yer alan Kuş Yuvası, 2008 Beijing Yaz Olimpiyat Oyunları’ndaki ana müsabaka alanlarından biriydi. 20,4 hektarlık arazide kurulan stadyumun yüzölçümü 258 bin metrekare. 91 bin seyirci kapasiteli stadyum, 2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılış ve kapanış törenine de ev sahipliği yapacak.

“Kuş Yuvası”, Olimpiyat Ateşi’ni karşılamaya hazır_fororder_鸟巢2

Kuş Yuvası

Kuş Yuvası, İsviçreli mimarlar Jacques Herzog ve Pierrede Meuron ile Çinli mimar Li Xinggang tarafından birlikte tasarlandı. Yapının tasarımında canlıların yetiştiği yuvadan ve beşikten esinlenildiği, insanoğlunun geleceğe dönük ümidinin yansıtıldığı belirtiliyor.

“Kuş Yuvası”, Olimpiyat Ateşi’ni karşılamaya hazır_fororder_鸟巢3

Beijing Olimpiyat Parkı’nın gece görüntüsü

Stadyum, birbirini destekleyen parçaların oluşturduğu ağ şekliyle ağaç dallarından yapılmış bir kuş yuvasını andırıyor. Gri renkli çelik ağ, saydam filmlerle kaplanırken, iç kısımda ise toprak renginde ve kâse şeklinde bir platform yer alıyor. Bu tasarım, aynı zamanda Çin’in geleneksel kültürünü yansıtan oyma tekniğinin, coşkuyu simgeleyen kırmızı rengin ve ileri teknolojiye dayalı bir çelik yapı tasarımının eşsiz bir bileşimi niteliğinde.

“Kuş Yuvası”, Olimpiyat Ateşi’ni karşılamaya hazır

“Kuş Yuvası”, kentin önemli turistik noktalarından biri olduğu gibi, kent sakinlerinin de spor yaptığı bir alana dönüştü. 2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları yaklaşırken Kuş Yuvası’nın bulunduğu bölge daha fazla misafir ağırlamaya hazır.

Yorumlar

yorum