Kritik 2019 için ekonomi toplantısı düzenlendi

r_1157942_2017122118542316194500.jpg

Çin’in 2020 yılında orta halli refah toplumu hedefine ulaşılması açısından kritik bir yıl olan 2019 için başkent Beijing’de, 19-21 Aralık günlerinde “Merkez Ekonomik Çalışma Toplantısı” düzenlendi.

Toplantıda, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping önemli bir konuşma yaptı. Xi konuşmasında, 2018 ekonomik çalışmalarına değinerek, mevcut durumu analiz etti ve 2019’daki ekonomik çalışmalarda yapılacak düzenlemeleri aktardı.

Toplantıda ayrıca, bu yıl arz yanlı yapısal reformların derinlemesine ilerletildiği, reform ve dışa açılma boyutlarının daha da genişletildiği, Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari sürtüşmelerin uygun bir şekilde göğüslendiği, halkın yaşam koşullarının sürekli iyileştirildiği, ekonominin devamlı ve sağlıklı gelişmesinin yanı sıra, toplumsal istikrarın korunduğu belirtildi.

Toplantıda ayrıca, 2019’da yapılması gereken çalışmalar saptandı. Söz konusu çalışmalar şu şekilde:

-İmalat sektöründeki kaliteli gelişmenin hızlandırılması;

-Yurtiçi piyasasının güçlendirilmesinin sürdürülmesi;

-Kırsal bölgeleri kalkındırma stratejisinin sağlam adımlarla hızlandırılması;

-Bölgeler arasındaki eşgüdümlü gelişmenin ilerletilmesi;

-Ekonomik yapısal reformlara devam edilmesi;

-Dışa açılmanın her yönüyle genişletilmesi;

-Halkın yaşam koşullarını iyileştirme çalışmalarının güçlendirilmesi.

Çin’in kalkınmasının yeteri kadar sağlam bir direnç ile devasa bir potansiyele sahip olduğu vurgulanan toplantıda, ekonomideki uzun vadeli iyi gelişme eğiliminin ilerleyen dönemlerde de değişmeyeceğinin altı çizildi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum