Koronavirüs hakkında bilinmesi gereken 4 soru 4 cevap

images-235.jpeg

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirisü 12 ülkeye ayrılmış durumda ve grip ile benzer belirtiler gösteriyor. Her ikisi de salgın halini alabiliyor ve insan insandan geçebiliyor. Grip mevsiminin geldiği dönemde ikisi arasındaki farkı bilmek hayati önemde. Bu nedenle konuyla ilgili merak edilen soruları dikkatinize sunuyoruz:

GRİP İLE BENZER SEMPTOMLAR TAŞIYOR MU?

Dört çeşit bulunan koronavirisü, grip ile benzer semptomlara neden olabilir. Bu semptomlardan kimisi orta ölçekte olabileceği gibi kimileri ise zatürreye dönüşüp hayati olabilir. Reading Üniversitesi Viroloji Bölümü’nden Jan Jones konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bu virüs genel olarak daha çok akciğere doğru ilerliyor ve zatürre belirtileri gösteriyor. Akciğerleri su bastığı için organlar iyi çalışmıyor ve hasta nefes alma zorluğunu giriyor.” diye konuştu.

GRİP İLE KARŞILAŞTIRILDIĞINDA KORONAVİRİSÜ NE KADAR TEHLİKELİ?

Viroloji bölümünden Jones, 28 Ocak itibariyle ölü sayısının 100’ü aştığını ve bunun “orta ölçekte endişe verici” olduğunu kaydetti. Buna karşın Jones kaç kişinin enfeksiyon belirtisi gösterdiğinin bilinmediğinin altını çizerek ölüm oranlarını hala düşük olabileceğini vurguladı. Jones “Eğer 100 bin kişide 100 ölüm varsa bu gerçekte düşük bir orandır. Diğer yandan 4 bin teşhis içinde 100 kişi hayatını kaybettiyse bu biraz yüksek bir rakamdır ve tehlike içerir.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan grip vakaları orta dereceli endişeye neden olsa da her yıl dünya çapında 5 milyon insan çeşitli hastalıklar neticesinde hayatını kaybetmektedir ve Dünya Sağlık Örgütü’nin tahminlerine göre bunun 650 bini nezle bağlantılı ölümlerdir.

NEDEN GRİPTEN DAHA BÜYÜK KORKUYA NEDEN OLDU?

Koronavirüs ve grip benzer belirtileri gösterse de insan vücudunun her ikisiyle mücadele etme biçimi birbirinden çok farklıdır. Jones bu konu hakkında “İnsanların bağışıklık sistemleri yıllar içerisinde gribe karşı savaşmak için antikorlar geliştirirken bilim adamları da aşılar buldu. Koronavirüsü içinse bir bağışıklık gelişmedi. Bu nedenle de küresel şekilde yayılma riski var.” değerlendirmesinde bulundu.

EĞER SALGINA YAKALANDIĞINIZI DÜŞÜNÜYORSANIZ NE YAPMALISINIZ?

Salgına yakalanmanız halinde yapılması gereken şey dünyanın her yerinde birbirine benziyor. Üç adet koronavirisü teşhisinin yapıldığı Fransa’da yetkililer virüsün yayılma tehlikesine karşı şüphelilerin hastaneye gitmesi yerine ambulans çağırması gerektiğini duyurdu. Salgının ilk ortaya çıktığı Çin ve Avrupa’da ilk kez insandan insana bulaşmanın görüldüğü Almanya’da da benzer tavsiyeler verilmekte.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum