Jinping-Erdoğan görüşmesinden siyasi güven ve işbirliği mesajı

recep_tayyip_erdogan-xi_jinping_6ed0a199b87f526cedde.jpg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping başkent Beijing’deki Büyük Halk Toplantı Sarayı’nda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştü.

Xi Jinping, Çin ve Türkiye’nin hem yeni yükselen önemli piyasa ülkeleri hem de gelişmekte olan büyük ülkeler olduğunu belirterek, iki tarafın stratejik işbirliğini güçlendirmesinin büyük önem taşıdığını belirtti.

Xi, iki ülkenin karşılıklı siyasi güveni arttırarak, stratejik iletişimi güçlendirmeleri ve egemenlik, bağımsızlık ve toprak bütünlüğüyle ilgili konularda birbirlerinin temel çıkarlarına ve önemli kaygılarına saygı göstermeleri gerektiğini kaydetti.

Xi, Çin-Türkiye stratejik işbirliği ilişkilerinin geliştirilmesi için politik temelin sağlamlaştırılması ve ikili ilişkilerin her zaman sağlıklı ve istikrarlı olmasının güvence altına alınması çağrısında bulundu.

Terörle mücadele ve güvenlik alanlarında işbirliğini ilerletmek için somut adımlar atmalıyız diyen Xi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın herhangi bir gücün Türkiye’de Çin’e karşı bölücülük eylemlerinde bulunmasına izin vermeyeceklerini yinelemesini takdirle karşıladıklarını söyledi ve Türkiye’nin Çin’in terörle mücadelesine verdiği desteğe önem verdiklerinin altını çizdi.

Xi Türkiye’yle uluslararası terörle mücadele alanında işbirliğini güçlendirmeye istekli olduklarını söyledi.

Xi Jinping şunları söyledi:

“Somut işbirliği genişletilmeli ve kalkınma stratejilerinin kenetlenmesi güçlendirilmeli. Türkiye, Kuşak ve Yol girişiminde önemli bir ortaktır. Çin, bu girişim ile Orta Koridor projesini ortaklaşa yürütmeye ve ticaret, yatırım, bilim ve teknoloji, enerji, altyapı ve büyük projelerde işbirliğini sağlam adımlarla ilerletmeye hazır. Aynı zamanda küçük ve orta ölçekli projeler ile halka fayda getirecek diğer işlerde aktif olarak işbirliği yapacağız, böylece daha fazla işletme ve halklarımız Çin-Türkiye işbirliğinden somut fayda elde edebilecek. Kültürel alışverişleri ve turizm işbirliğini genişletmeye, iki halk arasındaki karşılıklı anlayışı pekiştirmeye ve Çin-Türkiye dostluğunun temelini sağlamlaştırmaya devam etmeliyiz.”

Xi Jinping, mevcut uluslararası durumun muazzam değişikliklerle karşılaştığını vurguladı. Xi, Çin ve Türkiye’nin, Birleşmiş Milletlere dayalı ve uluslararası hukuka bağlı uluslararası sistemi, çok taraflılığı ve uluslararası adaleti koruması, Dünya Ticaret Örgütü’nün çekirdeğinde yer aldığı çok taraflı ticaret sistemini savunması gerektiğini söyledi.

Xi şunları ekledi:

“İki ülke arasındaki stratejik işbirliği ilişkisini derinleştirmeliyiz, iki ülkenin ortak çıkarlarını genişletmeli, karşılıklı saygı, adalet, işbirliği ve kazan-kazan ilkelerine dayalı yeni tip bir uluslararası ilişkiler sistemi kurmalıyız. İki taraf bölgesel işlerdeki iletişimi ve koordinasyonu sürdürmeli, ilgili sıcak meselelere ortak siyasi çözümler getirmeli ve bölgesel barış, istikrar ve kalkınmaya katkıda bulunmalıdır.”

Erdoğan, kadim İpek Yolu üzerinden bağlanan Türk-Çin dostluğun uzun bir geçmişe sahip olduğunu ve işbirliğinde çok büyük bir potansiyel bulunduğunu söyledi.

Daha yakın Türk-Çin ilişkilerinin, bölgesel barış ve refah için büyük öneme sahip olduğunu kaydeden Erdoğan, bu defaki Çin ziyaretinin küresel barış ve istikrara yönelik sınamaların arttığı bir dönemde gerçekleştiğini belirtti.

Türk tarafının, stratejik önemde gördüğü Tek Çin politikasına bağlı olduğunu belirten Erdoğan, Xinjiang bölgesindeki çeşitli etnik grupların Çin’in gelişmesi ve refahı içinde mutlu bir şekilde yaşadıklarını ifade etti ve iki ülke arasındaki ilişkiyi kimsenin provoke etmesine izin vermediklerini dile getirdi.

Erdoğan şunları söyledi:

“Türkiye, aşırıcılığa şiddetle karşı çıkıyor, karşılıklı siyasi güveni arttırarak Çin’le güvenlik işbirliğini güçlendirmek istiyor. İki ülke arasındaki işbirliği potansiyeli çok büyük. Türk tarafı Kuşak ve Yol girişimini desteklemektedir ve bu çerçevede ticaret, yatırım, finans, enerji, otomobil üretimi, altyapı, 5G ve akıllı şehirler alanında işbirliğinin güçlendirilmesini ummaktadır.”

Xi-Erdoğan görüşmesinde Yang Jiechi, Wang Yi, He Lifeng gibi yetkililer de hazır bulundu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum