Jim Rogers: İşletmeler salgından dolayı Çin’den ayrılmaz

Ünlü Amerikalı yatırımcı ve finans uzmanı Jim Rogers, işletmelerin salgından dolayı Çin’den çekilmeyeceğini düşündüğünü söyledi.

Rogers, CGTN yayınında yaptığı konuşmada, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un “Çin’deki koronavirüsü salgını istihdamın Kuzey Amerika’ya geri dönmesine neden olacak” şeklindeki iddiasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Rogers açıklamasında, “Çok şaşırdım. Belki iki işte veya altı işte bu olur ama ben bu durumun kimsenin Çin’den ayrılıp ABD’ye veya başka bir yere gitmesine neden olacağını sanmıyorum. Çin, salgınla ilgili bir şey yapacak. Diğer ülkelerde de salgın var. Geçen sene ABD’de 80 bin kişi gripten öldü. Bu işletmelerin ABD’den gideceği anlamına mı geliyor? Geçen sene 80 bin kişinin gripten hayatı kaybetmesinden dolayı? Bir yılda, hatta her yıl. Bu(bu tür hastalıklar) her sene oluyor. Dolayısıyla Ross’un iddiasına şaşırdım. Ama ilgilenmiyorum. SARS’la da pek ilgilenmedim. Tabii ki bütün unsurları düşünmeniz lazım. Ama SARS yıllar önceydi. Çin çok değişti. Eskiden Çin’in borcu bile yoktu. Çok şey değişti. SARS’tan daha önemli şeyler düşünmemiz gerekir” dedi.

Kaynak: CRI Türkçe

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum