Japon Medyası: Çin, yabancı gazeteciler için COVID-19 aşısı temin edecek

Japonya’da yayın yapan Kyodo News’in haberine göre Çin, ülkesinde bulunan yabancı gazeteci ve aileleri için Covid-19 aşısı temin etti. Habere göre, 18 ila 59 yaşları arasındaki birçok yabancı gazeteci ve aile üyeleri, Çin’in başkenti Beijing’de bedeli 90 yuan (13,8 dolar) olan Sinovac aşılarını aldı. Aşının ilk dozunu olan gazetecilere, ikinci doz ise Nisan ayında yapılacak.

Haberde, gazetecilerin aşı yapılmadan önce İngilizce “Hiçbir aşı yüzde 100 etkili değildir ve kişisel sağlık koşulları kişiden kişiye değiştiğinden, bazılarının hala enfekte olabileceği veya aşılamadan sonra semptomlar geliştirebileceği” şeklinde bir belge imzaladıkları belirtildi.

Aşının ilk dozunu olan gazeteciler yaklaşık 30 dakika gözlem altında kaldıktan sonra normal hayatlarına döndü. Bu girişimin ardından Çin, en kozmopolit kenti olan Shanghai’de görev yapan yabancılar için de bir aşılama planı açıklandı. Shanghai Belediyesi yetkilileri, gerekli koşulları sağlayan yabancıların yerli Covid-19 aşıları almaya hak kazanacağını ve bu girişimin de Shanghai’nin yabancılar için bir aşılama planını duyuran ilk Çin şehri olacağını duyurdu.

Yorumlar

yorum