Anket doldur para kazan!
Aksoy Araştırma

İstanbul’da Çin esintileri

news_038ae7f6d13ff9f522ce011ef2cca051-750X422.jpg

Çin Halk Cumhuriyeti’nin 70’inci Kuruluş Yıl Dönümü’ne özel hazırlanan “Çin Kültür Günü” etkinliği İstanbul Bomontiada’da gerçekleştirildi. Etkinliğe Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, İstanbul Vali Yardımcısı Dr. Hülya Kaya, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, Doğuş Yayın Grubu CEO’su Nafiz Karadere, Türkiye-Çin Dostluk Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Şube Müdürü Fatma Çapan’ın da yer aldığı birçok isim katıldı.

“Çin Kültür Günü” etkinliği programında fotoğraf sergisi, kaligrafi atölyesi, geleneksel maske atölyesi, Çin tıbbı tanıtımı, Kungfu gösterisi, müzik dinletisi ve film gösterisi gibi etkinlikler yer aldı. Çin’in 70 yıl içinde katettiği siyasi, ekonomik ve kültürel başarıları anlatan fotoğraf sergisi konuklar tarafından büyük ilgi gördü.

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, etkinlikte yaptığı konuşmada, bir ülkeyi ve halkını anlamanın, tanımanın yolunun ancak o ülkenin kültürü hakkında bilgi sahibi olmakla gerçekleştiğini söyledi. Wei, “Çin kültürünü Türk milletine tanıtmak için bugünkü etkinlikte yemek, eğitim, spor, el sanatları, geleneksel Çin tıbbı gibi alanlarda küçük pencereler açtık. Bu küçük etkinlikle Türk milletine Çin kültürü tanıtabilirsek bu bizim için bir başarıdır. 10 bin kilometre uzak bir mesafedeki Çin’e karşı bir ilgi oluşturabilirsek çok memnun olacağız.” dedi.

“TÜRKİYE VE ÇİN BİRBİRİNE ÇOK UZAK DEĞİL”

Bir hafta sonra Çin’in kuruluşunun 70. yılının kutlanacağını, bu kutlama öncesinde böyle bir etkinliği düzenlemenin kendileri için son derece önemli olduğuna vurgu yapan Cui Wei, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye ile Çin birbirine çok uzak iki ülke. Ama iki ülke halkının kalbi arasındaki mesafe o kadar uzak değil. Birbirimize yakınız, birbirimize benziyoruz. Doğu medeniyetine daha yakınız. Bence daha çok yakınlaşmalıyız daha sıkı iş birlikleri kurmalıyız. Özellikle bugünkü karışık dünyada birbirimize daha çok ihtiyacımız var. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çok kısa bir zaman dilimleri içinde gerek Çin ziyareti sırasında gerek uluslararası toplantılarda Çin ile yaptığı ikili görüşmelerde iki ülke ilişkilerini güçlendirmek istediğini her defasında açıkladı. İki ülke cumhurbaşkanlarının talimatıyla her iki ülkenin bürokrasi ve devlet organları tam gücüyle iş birliğini geliştirmek için çaba gösteriyor. Bir diplomat olarak iki ülke arasındaki tarihi dostluğun devamı için çalışıyoruz. Türk halkı ile Çin halkı arasındaki ilişkileri bu tür etkinliklerle daha da güçlendirmek istiyoruz ve bunun için çaba gösteriyoruz.” diye konuştu.

“BAŞKONSOLOSUN YAPTIĞI ÇALIŞMALARDAN DESTEKLİYORUZ”

İstanbul Vali Yardımcısı Dr. Hülya Kaya ise, “Çin’in geçmişten günümüze kat etmiş olduğu mesafeyi gördükçe hakikatten çok mutlu oluyoruz. İki ülke arasındaki ekonomik, siyasi iş birliği çok büyük bir hız kazandı. İki ülke arasındaki bu dostluğun daha iyi pekiştirilmesi, daha ileri bir noktaya taşınması için yapabileceğimiz her şeyi yapmaya hazırız. Başkonsolosun burada yaptığı çalışmalardan da son derece memnunuz. Kendilerini destekliyoruz.” diyerek sıcak mesajlar verdi.

“BİR MİLLETİ ANLAMAK İÇİN O MİLLETİN KÜLTÜRÜNÜ İYİ ANLAMAK GEREKİR”

Etkinliğin ardından CRI Türk Türkiye için konuşan Başkonsolos Cui Wei, düzenlenen etkinlik hakkında özel değerlendirmelerde bulundu. Çin Halk Cumhuriyeti’nin 70’inci kuruluş yıl dönümüne bir hafta kala söz konusu etkinliğin özel olarak düzenlendiğini kaydeden Wei, “Bugün burada Çin kültürüne ağırlık verecek bir etkinlik düzenledik. Çünkü kültür bir milletin ruhudur. Yani bir milleti iyi anlamak için o milletin kültür değerlerini iyi anlamak gerekir. Bu yüzden bu etkinlikte Çin kültürünün küçük örneklerini sergilemek istedik. Böylece ziyaretçiler Çin’i yakından tanıma fırsatını yakalamış oldu.” ifadelerine yer verdi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum

Top
big data blogu