İnovasyon, Çin ve dünyanın kalkınmasına güç katıyor

20191228143059684_49969.jpg

Çin’in en fazla yük taşıma kapasitesine sahip Uzun Yürüyüş-5 isimli roketinin üçüncüsü, dün akşam başarıyla fırlatıldı. Çin’in güneyinde bulunan Hainan eyaletindeki Wenchang Uzay Fırlatma Merkezi’nden 20.45’te fırlatılan Uzun Yürüyüş-5 Y3 kodlu rokete, Uzun Yürüyüş-5 Y2’ye göre 200’den fazla teknolojik düzeltme yapıldı. Uçuşun başarısının, Çin’in bir dizi uzay projesine temel oluşturduğu kaydedildi.

Aynı gün yapılan bir başka açıklamada ise, Çin’in Haziran 2020’den önce iki yer sabit yörünge uydusu daha fırlatmayı ve böylece BeiDou-3 Navigasyon Uydu Sistemi’nin (BDS-3) inşasını tamamlamayı planladığı duyuruldu.

Aynı gün içinde bilim ve teknoloji alanında iki önemli gelişme açıklanması, Çin’in bilimsel ve teknolojik inovasyonda daha sağlam adımlar attığını gösteriyor. Ve bu adımlar, Çin’in nitelikli kalkınmasına güç katmanın yanı sıra, dünya ekonomisinin büyümesine ve insanlığın bilimsel ve teknolojik ilerlemesine yeni fırsatlar getiriyor.

Öte yandan, Çin’de bu yıl gen düzenleme teknolojisi kullanılarak, hibrit pirinç tohumları başarıyla klonlandı. Dünyanın yeni yedi harikasından biri olarak tanımlanan Beijing Daxing Uluslararası Havalimanı hizmete girdi. İlk kez denizden uzaya roket fırlatıldı. Artemisinin ilaç direnci üzerine araştırmalarda yeni ilerlemeler kaydedildi. Ülkedeki temel bilimsel araştırmalar ile önemli bilimsel ve teknolojik projelerde bir hayli önemli sounuçlar kaydedildi.

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü tarafından yayımlanan 2019 Küresel İnovasyon Endeksi sıralamasında Çin, geçen yıla göre 3 sıra yükselerek 14. sıraya çıktı.

İnovasyon, ülkenin sürdürülebilir kalkınmasına itici bir güç katıyor. Fikri mülkiyet haklarını koruma çalışmalarının güçlendirilmesinin yanı sıra, son yıllarda bilimsel araştırmalara ve kalifiye araştırma kadroları yetiştirilmesine daha fazla bütçe ayrıldı.

Ayrıca Çin, piyasanın talebine öncelik vererek, ticari şirketleri bilimsel ve teknolojik inovasyonun önemli gücü olma konusunda teşvik etti.

Çin ekonomisinde yapısal düzenlemelerin derinleştirildiği bir dönemde, teknolojik inovasyon zincirinin endüstriyel gelişme zinciriyle kenetlenmesi ekonomik büyümeye bir dinamizm kazandırdı. Yılın ilk üç çeyreğinde yeni kalkınan endüstrilerin sanayideki oranı ve ileri teknolojiye dayalı üretim oranı sırayla yüzde 8,4 ve yüzde 8,7 arttı. Çin, yeni tur bilim ve tekonolji devrimi ile sanayi devrimi fırsatlarından da yararlanarak, başta 5G olmak üzere dijital ekonomiyi de geliştiriyor.

Çin, inovasyonu tamamen kendi imkanlarıyla geliştirmenin yanı sıra, uluslararası işbirliği yaparak diğer ülkelerin kalkınmasına da yeni fırsatlar sağlıyor. Örneğin Çin, 2022 yılına kadar uzay istasyonu inşasını tamamlamayı planlıyor. Dünyadaki diğer ülkeleri de bu uzay istasyonunu kullanarak kabin içinden ve dışından deneyler yapmaya davet etti. Çin, ayrıca 5G teknolojisi de dahil olmak üzere en yeni bilimsel araştırma sonuçlarını diğer ülkelerle paylaşmaya hazır olduğunu da açıkladı. Tek taraflılık ve ticari korumacılığın yükseldiği bugünlerde Çin’in bilimsel ve teknolojik inovasyonda dışa açık ve kapsayıcı politikalar yürütmesi, dünya ekonomisinde yeni bir dinamo olacak. Şüphesiz ki, kalkınma yolu saptanmasına ve ekonomide yaşanan gerileme riskleriyle mücadeleye büyük yararlar sağlayacak.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum