“Hongqiao Bilgeliği’nin dışa açılma ve inovasyon güçlerine katkısı”

20191107195236119_15907.jpg

“Dışa açılma ve inovasyon ana eğilim oldu.” “İyi iş birliği, ortak gelişmeyi gerçekleştirecek”…. 2.Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nın (CIIE) önemli bir parçası olan Hongqiao Uluslararası Ekonomik Forumu’nda son günlerde birçok öneri ortaya atıldı. 4 binden fazla temsilci forumda ekonomik küreselleşmeyi desteklemek ve çok taraflı ticaret sistemini korumak için fikir alışverişinde bulundu.

Mevcut durumda, korumacılık ve tek taraflılığın yayılmasının, ekonominin küreselleşmesinde karşı akımın ortaya çıkmasının ve dünya ekonomisinde aşağı yönlü baskının artmasının etkisiyle ülkeler serbest ticaretin korunması çağrısında bulunuyor.

Bu koşullarda, dünya üst düzey bir diyalog platformu olan Hongqiao Uluslararası Ekonomik Forumu’nda iş, yapay zeka, Dünya Ticaret Örgütü’nün reformu, e-ticaret ve insanoğlu için ortak kader topluluğu inşası gibi alanlara odaklandı. 60’ten fazla ülke ve bölgeden gelen politikacılar, uluslararası örgütlerin sorumluları, yöneticiler ve uzmanlar forumda konuşma yaparak küresel yönetim sisteminin iyileştirmesi gibi konuları ele aldı ve dünya ekonomisinin gelişmesi için “Hongqiao Bilgeliği”ni sağladı.

Kazan-kazan hedeflerini sadece dışa açılma ve iş birliği gerçekleştirebilir. CIIE, çok iyi bir örnek oldu. 1.Çin Uluslararası İthalat Fuarı sırasında 57 milyar 830 milyon dolar tutarında sözleşme imzalandı. Geçen yıl çok sayıda ürün Çin pazarına girdi. Bu yıl CIIE’nin ilk iki günde çok sayıda iş birliği projesinin gerçekleştirilmesi, tüm tarafların açık işbirliği desteğini ve arzularını yansıtttı.

Dışa açılma ve iş birliğinin gerçekleştirilmesi için öncelikle ticari engeller kaldırılarak iş ortamı iyileştirilmeli ve küresel piyasa ortaklaşa genişletilmeli.

Bu yıl Çin Uluslararası İthalat Fuarı’ndaki (CIIE) gıda ve tarım ürünleri bölümünde sergilenen 600 kiloluk mavi yüzgeçli orkinosun Akdeniz’den fuara gönderilmesi için sadece 3 gün harcandı. Bu tür ticari verimlilikte Çin’in ortaya koyduğu ticari kolaylık önlemlerinin katkısı var. Peterson Uluslararası Ekonomik Enstitüsü’nden üst düzey araştırmacı Gary Clyde Hufbauer, Hongqiao Uluslararası Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada, Çin hükümetinin iş ortamın iyileştirilmesi için gösterdiği çabaların son derece somut olduğunu söyledi.

Dışa açılma ve iş birliğinin gerçekleştirilmesi için ayrıca küresel ortak paylaşım mekanizması kurulmalı.

Ortak paylaşım düşüncesinin kararlılıkla izlenmesi sayesinde, bu seneki CIIE’ye 150’den fazla ülke ve bölgeden 3 bini aşkın işletme katıldı. Böylece tüm ülkeler eşit şekilde kendi ürünlerini tanıtma fırsatına kavuşturuldu.

Endonezya Cumhurbaşkanı’nın özel elçisi olarak atanan Endonezya Denizcilik ve Yatırım Koordinasyon Bakanı Luhut Binsar Pandjaitan’ın Hongqiao Uluslararası Ekonomik Forumu’nda söylediği gibi, tüm ülkelerin elverişili iş birliği yapabilmelerinin güvence altına alınıp tüm katılımcılara yararlı bir sistem oluşturulmalı, böylece güney ile kuzey arasındaki mesafe azaltılarak ortak kalkınma gerçekleştirilmeli.

Dışa açılma ve işbirliğinin gerçekleştirilmesi için inovasyon öncül rol oynamalı ve küresel işbirliğinin yöntemleri zenginleştirilmeli.

Çin’in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol inisiyatifi ve CIIE gibi platformları dünyaya sunulan kamusal ürünler olarak kabul edildiği gibi, aynı zamanda dünyada ekonomik ve ticari iş birliğini hızlandırma yönündeki inovasyon nitelikli girişimdir.

Bu yıl ithalat fuarında ilk kez açılan görsel kenetlenme sistemi, fuar alanına gelemeyen alıcıların fuarda bulunan işletmelerle müzakere yapabilmelerini sağlıyor. Böylece iş birliği modelindeki inovasyon farklı düzeylere yayılmış oldu.

“İnovasyon” aynı zamanda Hongqiao Uluslararası Ekonomik Forumu’nun anahtar kelimesiydi. Forum kapsamındaki “70 Yılda Çin’in Gelişmesi ve İnsanlığın Kader Ortaklığı” adlı alt forumda yayımlanan Shanghai Ortak Bildirisi’nde, Çin’in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol inisiyatifinin ilgili ülkelerin yatırım ve ticaretinin geliştirilmesini ve altyapı inşasında bağlantı şebekesinin kurulmasını hızlandırarak farklı kültür ve sisteme sahip ülkeler arasındaki karşılıklı yarara dayalı iş birliğini ilerleterek bu ülkelere yeni gelişme platformları hazırladığına işaret edildi.

Halen devam eden 2.Çin Uluslararası İthalat Fuarı, sadece bir ticari işbirliği platformu olmayıp aynı zamanda çeşitlendirilmiş bir bilgi ve düşünce iletişim platformu konumundadır.

Fuar kapsamındaki sergilerden Hongqiao Uluslararası Ekonomik Forumu’na kadar, sık duyulan dışa açılma ve inovasyon sesleri, korumacılığa karşı çıkmayı ve ekonominin küreselleşmesini destekleyen güçlü bir kuvvet haline gelip dünya ekonomisinin durgunluktan çıkmasına yardımcı olacak.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum