“Hong Kong’u kaosa sürükleme çabaları başarısızlığa mahkûm”

20191122195628596_15300.jpg

ABD Kongresi’nde kısa süre önce sözde “2019 Hong Kong Demokrasi ve İnsan Hakları Yasası” başlıklı tasarı onaylandı. Şiddet yanlısı radikal protestocuları açıkça destekleyen bu girişim, Çin’in iç işlerine de küstahça bir müdahale anlamı taşıyor.

Yangını körüklemeyi isteyen ve şeytani amaçlar taşıyan ve kamuoyunun iradesine de aykırı olan bu adımların başarısızlığa uğrayacağından kimsenin şüphesi yok.

Geçtiğimiz beş ay boyunca, Hong Kong’da şiddet yanlısı radikal suçlular, Çin karşıtı dış güçlerle işbirliği yaparak bir dizi korkunç ve kanunsuz olaya imza attı. Bu radikal eylemler, hukukun üstünlüğünü ve sosyal düzeni ciddi şekilde zedelemekle kalmadı; Hong Kong’un refah ve istikrarına ciddi boyutta zarar verdi ve “Bir Ülke, İki Sistem”in temel ilkelerine meydan okudu. Terörizm niteliğinin gittikçe daha belirgin bir şekilde ortaya çıktığı bu olaylar, Hong Kong’u son derece tehlikeli bir duruma itti.

Şu noktayı iyice kavramak gerekiyor: Hong Kong’un özgün ekonomik ve ticari statüsünü sağlayan Temel Yasa’dır; bu, ABD’nin bir hediyesi değildir! Çin’in gelişmesi, Çin ulusunun yeniden canlanması ve Çin halkının mutluluğu, Çinlilerin yoğun emeklerinin sonucudur. Bu da aynı şekilde ABD’nin bir hediyesi değildir!

Çin hükümeti, ulusal egemenliğini, güvenliğini ve kalkınma çıkarlarını koruma, “Bir Ülke İki Sistem” ilkesini uygulama ve herhangi bir dış gücün Hong Kong ile ilgili işlere karışmasına izin vermeme konularında kararlıdır. Kendini akıllı sayan ABD’li bazı siyasetçileri hatalarını düzeltmeleri konusunda bir kez daha uyarıyoruz. Aksi takdirde, bu girişimlerinin menfi sonuçlarının kendi aleyhlerine döneceği kesin.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum