“Hong Konglular grev çağrısına kulak asmadı”

20190903201122407_58985.jpg

Hong Kong’da yasa dışı protestolarda bulunan bazı göstericiler, kent düzeninde felç yaratmak amacıyla dün, iş yerleri, piyasalar ve okullara grev çağrısında bulundu.

Fakat bu çağrı, Hong Kong vatandaşları arasında pek yankı görmedi ve sosyal düzende gözle görülür bir etki yaratmadı.

Hong Kong’daki okullarda yeni eğitim ve öğretim yılı dün başladı. Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetimi, birçok okulun sorunsuz şekilde açıldığını duyurdu.

İş ve eğitim, Hong Konglu vatandaşların temel haklarının en önemlileri arasında yer alıyor. Fakat göstericilerin Haziran ayından itibaren düzenlediği şiddet olayları ve yasa dışı mitingler, Hong Kongluların temel haklarını ihlal ediyor.

Öte yandan, turizm, yeme-içme, otel, ulaşım ve perakende sektörlerinin gelirleri sürekli azalıyor. Birçok Hong Konglu gelir baskısını hissetmeye başladı. Ayrıca, göstericilerin trafikte neden olduğu kaos da kent sakinlerinin temel ulaşım özgürlüğünü engelliyor. Dolayısıyla, Hong Konglu vatandaşlar, göstericilerin grev çağrısına kulak asmadı. “Hong Kong sakinlerinin bu tepkisi, kendi haklarını ve Hong Kong’da hukukun üstünlüğü ile düzeni savunan bir eylemdi” demek yanlış olmaz.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum