“Hong Kong’da kaos yaratan eylemlere Çin ve tüm dünya karşı çıkacak”

20191202204507552_78313.jpg

ABD’nin Hong Kong’da kaos yaratmayı amaçlayan eylemlerine, başta Hong Kong vatandaşları olmak üzere 1,4 milyar Çinli vatandaş ve uluslararası toplum tepki gösterecek.

Hong Kong’un şiddet ve kaosu derhal durdurarak düzeni yeniden sağlamak için çabaladığı bir dönemde, ABD’nin sözde Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasa Tasarısı’nı kanunlaştırması, şiddet yanlısı eylemcileri barındırması, hukukun üstünlüğünü koruyanları tehdit etmesi ve şiddet yanlısı eylemcilerin yasa dışı girişimlerine destek vermesi, Hong Kong’da kaos yaratarak Çin’in kalkınmasını engelleme amacını açıkça gösteriyor.

Hong Kong’da şiddet yanlısı eylemcilere destek veren ABD merkezli Ulusal Demokrasi Vakfı, yıllardır dünyanın 100’den fazla ülke ve bölgesinde Renkli Devrim faaliyetlerine destek veriyor. Bu da, ABD’nin insan hakları ve demokrasi bahanesiyle şiddet olaylarını kışkırttığının bir başka göstergesi.

Bir süredir kaos ve düzensizlik yaşanan Hong Kong’da yeniden istikrar ve asayiş kurulması en acil görevlerden biri. Bazı ABD’li siyasetçilerin tarihi gelişim eğilime karşı eylemlerde bulunması, sadece Hong Kong’daki çalkantıyı arttırmakla kalmayacak, şiddetin dünyanın diğer bölgelerinde yayılmasına da yol açacak. ABD’nin şiddet yanlılarını destekleyen ve Hong Kong’da kaos yaratan eylemlerine başta Hong Kong sakinleri olmak üzere 1,4 milyarlık Çinli halkı ve uluslararası toplum karşı çıkacak.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum