Hong Kong kimsenin şov alanı değil!

20191122150759183_99109.jpg

ABD Senatosu, Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası’nı onaylayarak sadece Çin halkının tepkisi çekmedi, aynı zamanda uluslararası kamuoyundan da ciddi eleştiriler aldı. Bazı sağduyulu insanları bu konuda çok açık: Amerikalı politikacılar bir yandan Çin’i Hong Kong meselesiyle engellemeye çalışıyorlar ve Hong Kong’u kişisel kazanç yolu olarak görüyorlar. Bununla birlikte, bu tür çirkin yollara başvurmak, Çinlilerin gözünde tamamen etkisizdir ve sadece kendisine zarar verecektir.

Aslında, Amerikalı siyasetçilerinin bu tür numaralarını dünya sayısız kez gördü. Dünyayı bir gösteri alanı olarak görüyorlar ve her fırsatta ahlaki tüm sınırları unutarak başkalarına karşı şov yapıyorlar.

Son günlerde Amerikalı politikacılar Hong Kong’daki huzursuzluğu fırsat bilerek ortaya çıktılar ve sözde tasarıyı “demokrasiyi gösterisi” ve “insan hakları gösterisi” namıyla kullanıyorlar. “Demokrasi” ve “insan hakları” dedikleri şey, benzin şişelerini, molotof kokteyllerini ve siyah maskeleri korumaktır. Ancak bunlar demokrasi ve insan hakları ile ilgili değildir. Oxford Üniversitesi’nde Tom Foday’ın dediği gibi: “Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası tehlikeli bir iştir, insan hakları ve demokrasiyle ilgisi yoktur.”

Amerikalı politikacılara hatırlatmak gerekir ki, Hong Kong hiçbir zaman sizin için iyi bir gösteri alanı değildir. 2008 Hong Kong mali krizi sırasında, bazı Amerikalılar yine böyle bir “gösteri” sahnelediler. Bunun sonucu olarak, Çin merkezi hükümeti Hong Kong’u destekledi ve ABD’nin finans devleri kaçtı. 2014 yılında Hong Kong’daki “Central’i İşgal” olayı bazı Amerikalı ve Batılı politikacılar tarafından yine şov amaçlı kullanıldı, sonuçta sahnenin arkasındaki Amerikalı politikacılar gerçek yüzlerini gösterdiler.

Bir hadisenin ne gibi felaketlere yol açacağını görmeden durmayan Amerikan siyaseti, şimdi bu yasa tasarısıyla meşgul. Ancak bu tasarı ne işe yarıyor? Bu, ABD’nin Çin’in iç işlerine karıştığının kanıtından başka bir şey değildir. “Hayvan pisliği gibi değersiz” bir yasa tasarısı üzerinden çıkış yapmaya çalışıyorlar.

Hong Kong, Amerikalı politikacılar için bir vitrin değil, her zaman Çin’in toprakları olmuştur.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum