Hong Kong kamuoyu yeni seçim sistemine destek veriyor

Başkent Beijing’de bugün başlayan 13. Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) 4. Toplantısı’nın başlıca gündem maddeleri arasında, ÇUHM Hong Kong Özel İdari Bölgesi (SAR) Seçim Sistemini İyileştirme Karar Taslağı yer alıyor. İdari Amir Carrie Lam söz konusu karara ilişkin bir açıklama yaptı.

Carrie Lam, Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Bir Ülke İki Sistem’in uygulanmasının istikrarlı ve uzun vadeli sağlanması için vatanseverlerin Hong Kong’u yönetmesine bağlı kalması gerektiğini ve bunun ulusal egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarlarını ve Hong Kong’un uzun vadeli refahını ve istikrarını ilgilendiren temel bir ilke olduğunu söylediğine işaret etti.

Bir Ülke İki Sistem ilkesinin mimarı Deng Xiaoping 1984’te Hong Kong’u Hong Kongluların yönetmesi için bir sınır ve standart çizmiştir. Yani Hong Kong, vatansever olan Hong Konglular tarafından yönetilmelidir. Vatanseverliğin standardı kendi ulusa saygı duymak, anavatanın Hong Kong üzerindeki egemenliğini yeniden tesis etmesini içtenlikle desteklemek ve Hong Kong’un refahını ve istikrarını tehlikeye atmamaktır.

Bunun yanı sıra, vatanseverlerin Hong Kong’u yönetmesi Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nin anayasal gerekliliklerine uymaktadır. Hong Kong Temel Yasası’nın 1. Maddesi’nde Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nin Çin Halk Cumhuriyeti’nin (ÇHC) ayrılmaz bir parçası olduğunu belirtilmektedir. 12. Madde Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nin yüksek derece özerkliğe sahip olduğunu ve doğrudan merkezi hükümete bağlı olduğunu açıklamaktadır. Amir hem merkezi hükümete bağlı, hem de özel bölgeden sorumludur.

Ancak son yıllarda Hong Kong’da Bir Ülke İki Sistem ilkesine medyan okuyan olaylar çıktı. Hatta sözde “Hong Kong bağımsızlığını” savunan ve merkezi hükümetin yönetimini reddeden ve dış güçlerle gizli anlaşmalar yapanlar oldu. Eğer bu durum durdurulmazsa, Çin karşıtları ve Hong Kong’u kaosa sürükleyenler seçim aracılığıyla bölgenin siyasi sistemine girecek ve Hong Kong’u karıştıracak.

Carrie Lam ve SAR yönetimi merkezi hükümetin seçim sistemini iyileştirmedeki liderliğine tamamen destek vermektedir. Önümüzdeki 12 ayda çok sayıda seçim olacağı göz önüne bulundurulduğunda bölge yönetimi Hong Kong’un tüm kesimlerinin görüşlerini toplayarak, Temel Yasa’nın ilgili ek maddelerinin düzeltilmesi için Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) Daimi Komitesi’yle eşgüdüm sağlayacak.

Öte yandan birçok Hong Konglu temsilci söz konusu karara destek verdiklerini ifade etti.

Hong Kong bölgesinden gelen ÇUHM temsilcisi Chen Yong, vatanseverlerin Hong Kong’u yönetmesinin Bir Ülke İki Sistem’in asıl gayesi olduğunu kaydetti.

Hong Kong bölgesinden gelen Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) üyesi Hu Jianjiang, Hong Kong’un anavatana dönmesinden bu yana geçen 20 yıldan fazla bir süredir Çin karşıtı ve Hong Kong’da kaos yaratanların seçim sistemindeki eksikliği kullanarak bölge yönetimine sızdığını ve güvenliği tehlikeye attığını dile getirdi. Hu, eksiklerin giderilerek seçim sisteminin iyileştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Yorumlar

yorum