“Hong Kong için en acil görev, şiddeti durdurmak ve düzeni yeniden sağlamak”

news_c731fb226d3c253295c59728617d7586-750X422.jpeg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, şiddet ile kaosu durdurmanın ve düzeni geri getirmenin Hong Kong için en acil görevler olduğunu söyledi.

Xi, perşembe günü Brezilya’nın Brasilia kentindeki 11. BRICS Liderler Zirvesi’nde konuştu.

Xi Jinping, Hong Kong’da gerçekleşen radikal ve şiddet içeren suç faaliyetlerinin hukukun üstünlüğü ile toplumsal düzeni ciddi şekilde çiğnediğini ayrıca Hong Kong’un refah ve istikrarına da büyük zarar vererek “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesini yok saydığını kaydetti.

Hong Kong Özel İdari Bölge hükümetini ve yetkilerini yasaya uygun bir şekilde kullanma konusunda yol göstermesi için baş yöneticiyi sıkıca desteklemeye devam edeceklerini belirten Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, “Yasaların kesin ve adil bir şekilde uygulanmasını sağlamak, Hong Kong polisine destek vermek ve şiddet içeren suçluları yasaya uygun cezalandırmak için Hong Kong adli kurumlarını güçlü biçimde destekleyeceklerini ifade etti.

Xi ayrıca, Çin hükümetinin ulusal egemenliği, güvenlik ile kalkınma çıkarlarını koruma, “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesini uygulama ve herhangi bir dış kuvvetin Hong Kong iç işlerine müdahalesine karşı çıkma konusunda da kararlı olduğunu söyledi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum