“Hong Kong her zaman Çin’in bir parçası”

20191127150103106_16923.jpg

Çin 1 Temmuz 1997’de, Hong Kong’a yönelik egemenlik hakkına yeniden sahip oldu. Aradan 22 sene geçti. Hong Kong, merkezi hükümetin destekleriyle, anakesimde yürütülen reform ve açılma sonuçlarından da faydalanarak, kalkınmada büyük ilerlemeler kaydetti.

Şu gerçeği kimse unutmamalı: Batılı güçler, 19. yüzyılda başlattıkları saldırılarla Çin’in kapılarını kırmıştı. Hong Kong ise o dönemlerde Batılı güçlerin ayakları altına ezilmiş durumdaydı. Ancak bütün bunlara rağmen Hong Kong daima Çin’e ait olarak kaldı ve Hong Kong’un toprakları Çin’in koparılmaz bir parçası oldu.

Yeni Çin’in kalkınması, ABD dahil Batılı ülkelerin bazı kesimlerinde psikolojik dengesizliğe neden oldu. Eskiden silahlarla Çin’i işgal etmiş ve yaptırım uygulamış olan Batılı güçler, bugün de Hong Kong’da kaos yaratarak, Çin’in kalkınmasını engellemeye çalışıyor.

Ne var ki, Hong Kong hep Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı bir özel idari bölge olacak. Hong Kong, “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesine zarar gelmesine asla izin vermeyecek ve anavatandan ayrılmayacak. Hong Kong toplumu, bu sınavdan kesinlikle daha olgun bir şekilde çıkacak. Batılı siyasetçilerin komploları başarısızlığa uğramaya mahkum.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum