“Hong Kong Çin’in Hong Kong’udur, ABD müdahale edemez”

20191120115951966_54801.jpg

ABD Senatosu, Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası Tasarısı’nı dün onayladı. Çin ciddi tepki gösterdi. ABD’nin Hong Kong meselesine ve Çin’in iç işlerine müdahale etmesi kınandı.

Çin Devlet Konseyi Hong Kong ve Makao Ofisi Sözcüsü Yang Guang, bugün yaptığı açıklamada, ABD’nin eyleminin uluslararası hukuka ve uluslararası ilişkilerin temel kurallarına aykırı olduğunu kaydederek, ABD’nin Hong Konglu çetelere güç verdiğini söyledi. Sözcü ayrıca bu adımın bazı Amerikalı siyasetçilerin hegemonyacı doğasını ve Çin’in kalkınmasını engelleme niyetini gösterdiğini belirtti.

Çin Merkez Hükümeti Hong Kong Özel İdari Bölgesi İrtibat Bürosu’ndan bugün de açıklama geldi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Çok sayıda olgu gösteriyor ki, ABD’deki Çin karşıtı güçlerin Hong Kong’un aşırıcı gruplarıyla birleşmesi, Hong Kong’da devamlı şiddet meydana gelmesinin itici gücüdür. Hong Kong toplumunda şiddetin durdurulması ve düzenin yeniden kavuşturulması kamuoyuna karşı, ABD Senatosu ve bazı siyasetçilerin ‘insan hakları’ ve ‘demokrasi’ hilesiyle Çin karşıtı güçleri ve çeteleri cesaretlendirmesi, bu insanların ikiyüzlülüğünü ve Hong Kong’u uçuruma itme niyetlerini gösterdi.”

Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) Dışişleri Komitesi’nden aynı gün gelen açıklamada, Hong Kong işlerinin Çin Halk Cumhuriyeti’nin (ÇHC) anayasası ve SAR Temel Yasası çerçevesinde çözülmesi gerektiği dile getirilerek, “Hong Kong, Çin’in Hong Kong’udur. Herhangi bir dış güç asla müdahale edemez” ifadesi kullanıldı.

Çin Ulusal Siyasi Danışma Konferansı (ÇUSDK) Dışişleri Komitesi’nden yapılan açıklamada da ABD’nin Çin’in iç işlerine karışarak kendi ayağına sıktığı kaydedildi ve gerekli tedbirlerin alınacağı bildirildi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum