Her hafta Bir Hikâye (3)

rBABCWHmPDiAb_wEAAAAAAAAAAA559.690x1024.jpg

Çin tarihindeki birçok yönetici dürüstlüğü ve çalışkanlığıyla bugün de hatırlanmaktadır.

Üç Krallık Dönemi’nde hüküm süren Shu Krallığı’nda sadrazamlık yapan Zhuge Liang, tutumlu ve sade bir yaşam sürmüş, kendini devlete hizmete adamıştır. Zhuge Liang, ölüm döşeğindeyken İmparator Liu Chan’a hitaben kaleme aldığı metinde “Ölümümden sonra ailemin fazladan ipekli kıyafeti varsa, gerekenden fazla para alırlarsa ve haksız bir kazanç sahibi olurlarsa size borçlu olurum” ifadelerini kullanmıştır.

Kuzey Song Hanedanı döneminde yaşamış siyasetçi, tarihçi ve yazar Sima Guang da önce yerel düzeyde sonra üst kademede yöneticilik yaptığı 40 yılı aşkın sürede disiplinli ve çalışkan oluşuyla nam salmış, büyük saygı görmüştür. Sima Guang’ın “Sık sık et yemeye, ipekli kıyafet giymeye cesaret edemem.” sözü meşhurdur.

Feodal dönemde yaşayan yöneticiler bile böyle davranırken, emekçi kadroların bunu yapamayacağı düşünülebilir mi? Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucusu Mao Zedong, dürüstlüğün ve çalışkanlığın harika bir örneğidir. ABD’li gazeteci Edgar Snow, 1936 yılında Kızıl Ordu’nun konuşlandığı bölgeyi ziyaret ettiğinde, Mao’nun sadece iki takım elbisesi ve bir yamalı montunun olduğuna, başka bir malvarlığının bulunmadığına şahit olmuştur.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 1989 yılında katıldığı parti kadrolarının temel nitelikleri temalı toplantıda söz konusu hikâyeyi anlattı. Xi, her kademedeki kadrolardan “Dürüstlük zayıflık değildir, çalışkanlık zor değildir” sloganını daima akıllarında tutmalarını istedi.

Yorumlar

yorum