Henry Kissinger’in gözünden Çin-ABD ilişkileri

20191124140323006_75180.jpg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, önceki gün başkent Beijing’de eski ABD Dışişleri Başkanı Henry Kissinger ile görüştü.

Yeni Ekonomi Forumu’na katılan Kissinger, yaptığı konuşmada, Çin-ABD ilişkilerini değerlendirdi. Çin’in başlı başına bir kültür olduğuna dikkat çeken Kissinger, “Çin kültürü anlaşılmazsa Çin objektif bir şekilde gözlemlenemez. Bu, Çin-ABD ilişkilerindeki mevcut ciddi sorunların da önemli bir nedeni.” dedi.

Henry Kissinger, Çin ve ABD’nin birbirine düşmanca davranarak, küresel düzeyde alacakları destekleri maksimize etme arayışına girmeleri hâlinde yeni bir Soğuk Savaş’ın başlayabileceği uyarısında bulundu.

Çin’in dev bir ekonomi olduğuna ve ABD ile bağlara sahip olduğuna dikkat çeken Kissinger, Çin-ABD çatışması önlenemezse, bunun sonuçlarının 1. Dünya Savaşı’nın Avrupa’da yaşattığı durumdan daha ağır olacağını belirtti.

1971 yılında Çin’e yaptığı gizli ziyarete de değinen Kissinger, o dönemki Çin izlenimlerini “gizemli” kelimesiyle özetledi.

Kissinger, eski Çin Başbakanı Zhou Enlai ile yaptığı görüşmede Zhou’nun kendisine “Çin hiç de gizemli değil. Burada 1 milyar kişi yaşıyor, birbirimize göre hiç gizemli değiliz. Eğer birbirimizi daha iyi anlarsak, siz de bir gizem hissetmeyeceksiniz.” dediğini aktardı.

Kissinger, bugün yeni bir kavşakta bulunan Çin ile ABD’nin satranç tahtasında yapmayı seçecekleri hamlelerin iki tarafın bilgeliği için de sınama niteliğinde olduğunu dile getirdi.

İki ülke arasındaki ticaret müzakerelerinin “bir dereceye kadar normal müzakere formatında” olduğu değerlendirmesini yapan Kissinger, müzakerelerin olumlu bir şekilde sonuçlanmasını umduğunu ifade etti.

Ticaret müzakerelerinin iki ülke arasında daha büyük çaptaki siyasi diyaloglar için sadece küçük bir başlangıç olduğunu söyleyen Kissinger, gelecekte Çin ve ABD’nin böyle bir siyasi diyalog gerçekleştirmesini dilediğini kaydetti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum