Hegemonya ve güç siyaseti: Amerikan diplomasisinin özeti

20190615151624331_55446-1.jpg

ABD tarafı, Çin’in defalarca ciddi girişimde bulunmasını görmezden gelerek 27 Kasım’da sözde “Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasa Tasarısını” kanunlaştırdı. Böylece ABD hegemonyası ve güç siyaseti bir kez daha uluslararası toplumun gözleri önünde sahnelendi. ABD’nin bu girişimi, Çin hükümeti ve halkının kararlılıkla karşı çıkmasının yanı sıra, uluslararası toplum tarafından da sert bir dille kınandı.

Hegemonya hevesi ve güç siyaseti, Amerikan dış politikasının başlıca özelliğidir. Bunu son dönemde en iyi Hong Kong’da görüyoruz. ABD burada çeteleri kışkırtarak “renkli devrim” hayalleri kuruyor, şehirde kamu düzeninin sağlanması kritik bir aşamaya girmişken, geçirdiği yasa tasarısıyla “uzun kol yargı yetkisine” başvurarak durumu tırmandırmaya çalışıyor.

ABD’nin bu çabasının, Çin’in yükselişini engelleme emeli taşıdığı aşikârdır. Hong Kong’da kaosun ana müsebbibi bizzat Amerikan yönetimidir.

ABD’nin girişimlerine uluslararası toplumdan tepkiler geldi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov ABD’nin sözde “Hong Kong yasa tasarısını” kanunlaştırmakla Çin’in içişlerine kaba bir şekilde müdahale ettiğini, Çin’in egemenliğini çiğnediğini, Rusya’nın bunu kararlılıkla kınadığını belirtti.

ABD Kuhn Vakfı Başkanı Robert Lawrance Kuhn, adı geçen yasa tasarısının ABD, Çin ve tüm dünya için zararlı olduğuna dikkat çekti.

Çin’de bir söz vardır; bir şey en uç noktaya ulaştığında tersine dönmeye başlar. ABD tarzı hegemonyacılık aşırı şekilde şiştiğinde ABD hiç kimseyi önemsememe çılgınlığına düşmüştür. Tarihte ABD aşırı özgüven yüzünden büyük zarar görmüştü. Bu ülke Vietnam savaşının batağına da düştü, Ortadoğu ve Afganistan gibi yerlerden askerlerini çekemeyecek vaziyete de geldi… Çin ise yeniden canlanma hedeflerine tarihteki her dönemden çok daha yakındır.

ABD’de bazı kişiler Hong Kong konusunun Çin’in iç meselesi olduğunu bilmeli. Hong Kong’un geleceği ve kaderi, Hong Kong sakinlerinin de asli bir parçası olduğu tüm Çin halkının elindedir.

21. yüzyılda barış ve kalkınma insanlığın ortak iradesidir. Uluslararası ilişkilerin demokratikleşmesi ve uluslararası düzenin çok kutuplu hale gelmesi bir eğilimdir. ABD’de az sayıda insanın hegemonyacılık peşinde koşmaya devam etmesi halinde itibarı zedelenecek, çöküşü hızlanacak, sonunda çıkmaza girilecektir. Hong Kong’da kaos yaratma girişimi, Çin-ABD ilişkileri ve işbirliğine daha büyük zarar getirecektir. Bunun sorumluluğu ABD tarafından üstlenilecektir.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum