Halkın Günlüğü’nden Hong Kong yorumu: Beyhude bir çaba içindeler

20191118113740774_91512.gif

Çin’in Halkın Günlüğü (Renmin Ribao) gazetesinde bugün yer alan bir yorumda, “bir ülke iki sistem” ilkesinin bir kırmızı çizgi olduğu ve kimsenin bu eşiği zorlamasına izin verilmeyeceği bildirildi.

Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) resmi yayın organı olan gazetenin yorumuna göre, sürekli zenginleşen ve gelişen “bir ülke iki sistem” ilkesi, Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde (SAR) uygulanarak bölgede uzun vadeli refah ve istikrarı korumanın temeli haline geldi. Bu ilke aynı zamanda Çin’e özgü sosyalizmin mükemmelleştirilmesi, ulusal yönetişim sistemi ve kabiliyetinin modernleştirilmesi için önemli bir gereklilik sayılıyor.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Brezilya’nın başkenti Brasilia’da düzenlenen 11. BRICS Liderler Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, radikal olayların bir ülke iki sistem ilkesine ciddi bir şekilde meydan okuduğunu dile getirdi. Çin’in bu tür eylemlere asla müsamaha gösteremeyeceğine işaret eden Xi, suçluların cezalandırılması gerektiğini belirtti.

Gazetede çıkan yorumda 5 aydan uzun süredir dış güçlerin kışkırtmasıyla Hong Kong sokaklarında şiddetin kol gezdiğine dikkat çekilerek, bağımsızlık yanlısı grupların ulusal bayrağa ve şehrin simgelerine zarar verecek kadar yoldan çıktığı kaydedildi.

“İdareyi güçsüzleştirerek yönetimi gasp etmek istiyorlar”

Yorumda, bu grupların amacının, SAR yönetimini güçsüzleştirerek yönetimi gasp etmek ve bir ülke iki sistem ilkesini kağıt üzerinde bir uygulamaya dönüştürerek Hong Kong’u bağımsız veya yarı bağımsız hale getirmek olduğu vurgulandı.

Halkın Günlüğü makalesinde, bir ülke iki sistem ilkesinin Hong Kong’a tarihi bir dönüşüm sunduğu ve tarihten kalan sorunların çözümü için en uygun seçenek olduğu belirtildi. Bu ilkenin, şehirde uzun vadeli refah ve istikrarın da teminatı olduğu hatırlatıldı.

Diğer yandan şehirde uzun süredir devam eden çalkantı, derin sosyal ve ekonomik çelişkilerin mevcut olduğunu gösterdi. Hong Kong’da idari politikaların iyileştirilmesi gerekliliği ortaya konuldu. Bir ülke iki sistem formülünün, bölgenin yönetiminde kapsamlı bir konsept olarak ulusal egemenliği, merkezi hükümetin yetkilerini ve Temel Yasa’nın otoritesini teminat altına aldığı ifade edildi.

“Başarısızlığa mahkum bir çaba”

Makalede bu üç sınırı aşındırmaya çalışmanın, beyhude bir çaba olarak başarısızlığa mahkum olduğunun altı çizildi.

Yorumda şu ifadelere yer verildi:

“Fırtınadan sonra gökkuşağı çıkar. Merkezi hükümetin ve ülkedeki en güçlü destek olarak 1,4 milyar insanın, Hong Kong’la ilgili zorlukların üstesinden gelebileceğine inanıyoruz. Hong Kong, bir ülke iki sistem politikası ve Hong Kong Temel Yasası doğrultusunda istikrarlı bir şekilde ilerlemeye devam edecek ve Çin için daha iyi yarınlar yaratmak amacıyla anakarayla birlikte çalışacaktır.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum