Günün Analiz: Xi’nin Çinli gençlerden beklentisi büyük

20190430160210397_74965.jpg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, vatansever gençlerin Çin milletinin yeniden kalkınışını gerçekleştirmek, “Kuşak ve Yol” inşasını sürdürmek ve insanoğlunun kader ortaklığını kurmak için daha çok çaba harcamalarını ümit ettiğini söyledi.

Bugün Çin’in başkenti Beijing’de 4 Mayıs Hareketi’nin 100. yıldönümünü nedeniyle bir anma töreni düzenlendi. 4 Mayıs 1919’da Paris’te gerçekleştirilen Uluslararası Barış Konferansı’nda dönemin Çin hükümetinin zayıf tepki göstermesi dolayısıyla bir grup Çinli öğrenci ülke genelinde vatanseverlik gösterileri başlattı. Marksizm, Çin’de o dönemde yayılmaya başladı.

Anma töreninde yaptığı konuşmada söz konusu hareketi “toplumsal devrim, aydınlanma ve yeni kültür hareketi” olarak tanımlayan Xi, Çin milletinin 4 Mayıs Hareketi dolayısıyla kendi gücünü fark ettiğini, hareketin Çin milletinin yeniden kalkınmasında bir dönüm noktası olduğunu ifade etti.

2019, yalnızca 4 Mayıs Hareketi’nin 100. yıldönümünü değil, aynı zamanda Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 70. yılını da teşkil ediyor. Reform ve dışa açılma politikasının uygulandığı 40 yılda dünyanın ikinci büyük ekonomisi haline gelen Çin, 100 yıl önceki zayıflığından kurtuldu. Yine de Çin ulusunun yeniden kalkınma sürecinde Çinli gençlerin çalışkanlığına ve sorumluluk duygusuna ihtiyaç vardır.

Aslında Çin lideri Xi Jinping, gençlerin çalışmalarına daima büyük önem veriyor ve gerek Çinli olsun gerekse yabancı olsun farklı ülkelerin gençleriyle arkadaşlık kuruyor.

“Bir ulus ancak gençleri büyüdüğünde ve güçlendiğinde gelişebilir.” diye konuşan Cumhurbaşkanı Xi, kısa süre önce ABD’de Çince eğitim veren bir liseye yolladığı mektupta öğrencileri Çinceyi iyi öğrenmeye, Çinlileri Çince aracılığıyla tanımaya ve dünyanın dört bir yanından daha fazla Çince bilen arkadaşlar edinmeye teşvik etti. Yakın zamanda sona eren 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu’nda elde edilen kazanımlar arasında Çin hükümeti tarafından 5’i gençlerle ilgili toplam 26 işbirliği projesi de yer alıyor.

Genç nesli ahlak, bilgi, spor ve sanatta gelişmiş sosyalist mimarlar olarak yetiştirme Çin’in geleceğini ilgilendiren büyük bir stratejik görevdir. Bu bağlamda Xi Jinping, ÇKP’nin çeşitli kademelerdeki komitelerinden, merkezi ve yerel hükümetlerden ve toplumun tüm kesimlerinden gençlere rehberlik eden samimi dostlar olmalarını istedi.

Xi, “Modern ve güçlü bir sosyalist ülke inşa etme ve Çin milletinin yeniden kalkınmasını gerçekleştirme zorlu bir bayrak yarışıdır. Bu yarışta önce biz gençlere örnek olarak yüksek puan almakta kararlıyız ve genç neslin de daha yüksek puan almasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum