Gerçekle CNN’ye bir kez daha tokat atıldı

news_7a6218e48b79233860a5a35d59d5ff96-750X422.jpg

İngiltere’nin Essex bölgesinde polis, 1 Kasım günü yaptığı açıklamada ekim ayında bir sanayi bölgesinde yer alan kamyon konteynerinde bulunmuş 39 cesedin Vietnam uyruklu olduğunu bildirdi.

Bu ifade ile CNN gibi batılı medya kuruluşlarının yüzüne sert bir tokat atıldı. Ekim ayında haber ilk çıktığı zaman olayda hayatlarını kaybedenlerin uyruklarının belli olmadığı ve ölüm sebeplerinin de bilinmediği durumda CNN muhabiri kendi iddiasıyla Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’ne “Çin vatandaşlarının Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 70. yıl dönümü sırasında neden aşırı bir tavırla Çin’den ayrıldıkları” şeklinde bir soru sordu. Olaydaki gerçekliğin göz önünde bulundurulmadığı bu soru, insanlıktan uzak ve acımasızdı. Yıllardır haberlerinin özgürlüğü ile kendisini öven CNN, daha önce Hong Kong polisinin protestoculara petrol bombası attığı haberini yalanlandığı için çok eleştirildi ve sonunda açıklama yaparak yalan haber için kamuoyundan özür diledi.

Bu gerçekle CNN’ye bir kez daha tokat atılırken Çin’i lekeleyerek kendisini geliştirme hayali de bozuldu. Üstelik CNN’nin kendisini öven profeyonellik ve tarafsızlığına da gölge düştü.

Bu gerçek aynı zamanda CNN gibi basın kuruluşlarındaki soğuk savaş düşüncesini gösterdi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum