Genç Parti sekreteri Xi’nin hayal gibi projesi nasıl gerçek oldu?

20180703152247631_43241.jpg

Ocak 1974. Sarı Toprak platosunda kış mevsimi kendini gösterdi. Bahar bayramı yaklaşırken, Liangjiahe Köyü sakinleri yeni yıl için son hazırlıklarını yapıyor.

Köyün Parti şubesi sekreterliğine yeni seçilen genç Xi Jinping, Liangjiahe Köyü’nün çehresini değiştirmek için neler yapılabileceğini düşünüyor.

Bu günlerden birinde, Halkın Günlüğü gazetesinde yer alan ve Sichuan eyaletinde metan gazı üretilmesini konu alan bir makale Xi’nin dikkatini çeker.

Liangjiahe uzak bir köydür. Köylüler, yüzlerce kilometre uzaktaki madenlerden kömür taşımak zorundadır. Diğer yandan, yemek pişirmek için büyük miktarda ağaç kesen köylüler, erozyona neden olup tarımın gelişmesini de olumsuz etkilemiştir. Metan gazı, kırsal kesimlerdeki enerji sorununu çözerek kamu sağlık seviyesini yükseltecek, gübre problemini çözerek gıda üretimini artırabilecek bir projedir.

Metan gazı fikriyle heyecanlanan genç Parti sekreteri Xi, Sichuan ve Shan’xi’nin kuzey bölgeleri arasındaki büyük iklim farklıkları olduğunu biliyordu. Çözüm bulmak için bizzat Sichuan eyaletine gitmeye karar verdi ve bu fikrini ilçe yöneticisine bildirdi. İlçe yöneticisinden onay alan Xi, Bahar Bayramı’ndan sonra Sichuan yollarındaydı.

O dönemde Sichuan eyaletinde metan gazı yaygınlaştırma ekibinin başkan yardımcılığını üstlenen Yang Chao, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulmasından önce Yanan’da 8 yıl çalışmıştı. Yang, Xi Jinping ve beraberindeki ekibi sıcak şekilde karşıladı. Yang, Sichuan’da metan gazı durumunu açıkladı ve onların Chengdu ve diğer kentlerdeki araştırma birimlerinin ünitelerinde inceleme yapmalarını sağladı.

Xi, Sichuan’de inceleme yaptıktan sonra metan gazı yaygınlaştırmaya karar verdi.

Ancak bazı sıkıntılar vardı. İlk sorun metan gazı için test havuzu nerede inşa edilecekti? Köylülerin avluları topraktan yapıldığı için yumuşaktı ve metan gazı havuzunun yapılmasına uygun değildi. Köydeki yolların dolambaçlı ve dar olmasından dolayı, çimento, kum ve taş taşıyan araçların bu yollardan geçmesi zordu. Köylülerin dağınık şekilde oturmasından dolayı, metan gazı havuzu inşa edildikten sonra metan gazıın nasıl taşınacağı da bir başka müşküldü. En zor olanı da metan gazı havuz örtüsünün yüksek kalınlık ve bütünlük gerektirmesidir. Böyle bir taş türü Liangjiahe’de yoktur…

Zorluklar tek tek çözüldü. Taş yok diye, Xi Jinping, ekibiyle birlikte çamurun içinde bir metreden daha fazla kalın toprağı kaldırıp taşları kazdı. Kum yok diye, Xi, birkaç gençle birlikte 7,5 kilometre uzaktaki bir yerden kumları torbalarla sırtında taşıyarak köye götürdü. Sırtları yıpranmıştı ve kimse şikâyetçi değildi. Kireç yok diye, Xi, deneyimli bir ustaya danıştı, kireç taşı aramaya başladı ve küçük bir kireç fabrikası kurdu…

Metan gazı projesini başarmak için Xi canla başla çalışıyordu.

Bu arada farklı sesler çıkaranlar da vardı. Onlar, Sichuan’daki havanın ılımlı, Yanchuan ilçesindeki havanın soğuk olmasından dolayı, metan gazı projesinin Yanchuan’da başarılamayacağını savunuyordu.

Xi’nin sıkı çalışmalarıyla, 1974 yılının Temmuz ayının ortasında, 8 metreküplük metan gazı havuzu inşa edildi. Ancak Xi, gaz borusu bağlandıktan sonra, neden gaz çıkmadığını bilmiyordu.

Xİ, sorunun gaz borusunda olduğunu fark etti. Xi Jinping, bir demir parçasını bulup gaz borusuna soktu, borudan karşılık geldi. Xi, daha güçlü bir şekilde demir parçasını tekrar boruya soktu. Bir akım yüzüne geldi, gaz çıkıyordu artık.

Yüzünü bile yıkamayan Xi, boruyu tekrar bağlayıp metan gazı ocağını açtı ve yavaşça kibritleri yaktı. Sobanın üstünde bir alev belirdi.

Metan gazının başarıldığı haberi, köyün her köşesine ve hatta tüm ilçeye yayıldı. İnsanlar, bunu görmek için çeşitli yerlerden köye geliyordu. Halk, metan gazının lamba yakma ve yemek pişirmede kullanıldığını kendi gözleriyle gördü. Artık bölgede bir metan gazı coşkusu vardı.

Metan gazı testinin başarılması, Yanan bölge yönetimi ve Yanchuan ilçe yönetiminin takdirini kazandı. Yanchuan ilçe yönetimi, 1977 yılında metan gazıın tüm ilçeye yaygınlaştırılması hedefini belirleyerek, Sichuan eyaletinden deneyimlerini öğrenmek amacıyla bir inceleme ekibini bölgeye gönderdi.

Xi Jinping’le birlikte Sichuan gezisine çıkan He Yingui, “Jinping öğrenmeyi ve düşünmeyi seven, bilgi ve pratik arasında eşgüdüm sağlamaya önem veren bir kişidir!” diye bir değerlendirme yaptı.

İnceleme ekibinin Yanchuan’a dönmesinden sonra, Yanchuan yöneticileri, ilçe çapında metan gazı inşasını yayınlaştırma kararı aldı ve eğitim kursları açtı. Xi, kursun başöğretmeni olarak ilgili teknik bilgileri veriyordu.

Ağustos 1975’te Liangjiahe’da toplam 34 tane metan gazı havuzu kurularak 43 ailenin ocak sorunu çözüldü ve metan gazı sistemi temel olarak kuruldu.

Metan gazı havuzu inşasında elde ettiği, çalışmalarda ayrıntılara önem verme tecrübesi, Xi Jinping’de derin ve önemli etkiler yarattı.

Bundan 15 yıl sonra, Fujian eyaletinin Ningde ili Parti sekreteri olan Xi Jinping, şunları hatırladı: “Shan’xi’nin kuzeyindeki Yanchuan ilçesinin Liangjiahe Köyü’nde bulunduğum zaman, köyde metan gazı inşasıyla ilgili bilimsel ve teknolojik etkinlikler gerçekleştirdim. Köylüler, bilimsel ve teknolojik ilerlemelerin tadını çabuk çıkardı. Yemek pişirmek için artık odun kullanmıyorlardı. Aydınlatma için yağ kullanmıyorlardı. Köylülerin mutlu gülümsemeleri günümüzde hâlâ gözümün önündedir. Bilim ve teknoloji gerçekleştirilirse, üretim ve yaşam sorunları çözülebilir, halkın desteği kazanılabilir.”

Bundan 30 yıl sonra, Zhejiang eyaleti Parti sekreteri olan Xi Jinping, Chun’an ilçesinde incelemelerde bulunduğu sırada özel olarak ilçenin güneybatısındaki Xiajiang Köyü’ndeki metan gazı havuzlarını inceledi. Xi, halkın metan gazından faydalanmasını tavsiye etti.

Günümüzde, Liangjiahe köyünde elektrik kullanılıyor. Ancak tarihin tanığı olarak, Xi Jinping’in öncülüğünde kurulan ilk metan gazı havuzu korunuyor. Bu metan gazı havuzunun yanında dikilen bir kitabede “Shan’xi eyaletindeki ilk metan gazı havuzu” yazıyor. O zaman metan gazı havuzunun inşası için genişletilen yollar, şu anda hâlâ halka kolaylık sağlamaktadır.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum