G20 tek taraflılığa dur diyecek

20190627190740785_35230.jpg

Apple şirketi performans beklentisini düşürdü.

ABD hisse senetleri büyük baskı altında.

Uluslararası Para Fonu (IMF) küresel ekonomik büyüme beklentisini aşağı çekti.

Avrupa Birliği (AB) ekonomik büyüme hızı ve enflasyon beklentisini düşürdü.

Japonya Merkez Bankası (BOJ) gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) artış hızı beklentisini indirdi.

Geride kalan bir yıl boyunca uluslararası finans haberlerinde öne çıkan başlıklar böyle…

On yıl önceki uluslararası finans krizinin etkisinden yeni çıkmış olan küresel ekonomi, yavaş yavaş canlanma eğilimindeyken yeni risklerle karşı karşıya bulunuyor.

Ticaret korumacılığı, dünya ekonomisini tuzağına çekiyor.

28-29 Haziran günlerinde düzenlenecek G20 Osaka Zirvesi tüm dünyanın ilgi odağı. Zirvede dünya ekonomisini büyüme yoluna döndürmek için ticaret korumacılığına güçlü bir şekilde karşı çıkılması bekleniyor.

2013’te Çin “serbest dünya ekonomisi” tesis edilmesini önermişti. Çağın kalkınma eğilimine ve tüm halkın isteğine uyan söz konusu öneri, dünya çapında mevcut ve gelecek meydan okumaları karşılamak için uygun bir çözüm planı sundu.

Bu yılın mart ayında, Çin’de Yabancı Yatırımlar Kanunu onaylandı. Çin’in genel dışa açılma politikası, artık kurumsal bir sürece dönüştü.

Yabancı şirketler Çin’de yatırımı artırdı

Çin Ticaret Bakanlığı’nın son verilerine göre, yılın ilk beş ayında Çin’de yabancı sermayenin fiili kullanımı yıllık yüzde 6,8 artışla 369,06 milyar RMB’ye (yaklaşık 53,7 milyar ABD Doları) ulaştı.

Dünya çapında fiilen kullanılan yabancı sermaye yavaşlıyor. Ancak söz konusu veri, yabancı şirketlerin Çin piyasasına duyduğu güveni ve Çin’in dışa açılma politikasının benimsendiğini gösteriyor.

Çin’in dışa açılması az gelişmiş bölgelere fayda getiriyor

Kenya’da bir danışmanlık şirketinin yöneticisi Hannah Wanjie Ryder Çin’in ithalat hacmiyle ilgili olarak şu değerlendirmede bulundu:

“2000 yılında Çin’in Afrika dışındaki ülkelerden ithalat hacmi, Afrika ülkelerinden ithalat hacminin 44 katıydı. Ancak şimdi 22 katına düştü. 2000’de ABD’nin Afrika dışındaki ülkelerden ithalat hacmi, Afrika ülkelerinden ithalat hacminin 43 katıydı. Ancak şimdi 70 katına çıktı! Yani ABD piyasası Afrika’dan uzaklaşıyor.”

Hannah Wanjie Ryder, gelişmiş ekonomilerin Çin’i örnek alarak, ticaret engellerini kaldırmasını ve az gelişmiş Afrika bölgesinin küresel kalkınmayla kaynaşmasına yardımcı olmasını ümit ettiğini kaydetti.

Afrika’da bir atasözü vardır: Tek olan hızlı yürür, birlik olan uzağa gider.

Bazı ülkeler tek taraflı ve otoriter politikalar izleyerek hızlı bir şekilde gelişti. Ancak bunu yaparken diğer ülkelere zarar hatta baskı vermesinin, sonunda büyük bir bedeli olacaktır.

New York Times’ın 25 Haziran’da yayınladığı bir habere göre, Amerikalı ileri teknoloji şirketleri, yönetimin Huawei kararından rahatsız; yönetime çağrıda bulunan şirketler, üretim hatlarını ve satış sonrası hizmetlerini yurt dışına çıkarmayı dahi düşünüyor.

Bu şirketler Çin piyasasının önemini biliyor ve bu piyasayı kaybetmek istemiyor.

ABD hükümetinin ticaret savaşındaki argümanlarından biri, Çinli şirketlerin Amerikan işlerini çaldığı… Ancak New York Times haberi bunun hiç de öyle olmadığı kanıtlıyor. Cambridge Üniversitesi’nde tarihçi Martin Jacques, ABD’nin uyguladığı korumacılık ve “önce Amerika” siyasetinin, şimdilik işe yarıyor gibi göründüğünü, ancak bu tutumun aslında ABD için “acizlik içerisinde güç gösterisi” olduğunu söyledi.

Çin’in sorumluluğu ve dünyanın beklentisi

G20 Zirvesinde dünya liderleri çok taraflılık konusunda temaslarda bulunacak. Bölgesel entegrasyon ve işbirliğine verilen önem yinelenecek. ABD’nin çok taraflı dünya düzenine zarar verdiği bir dönemde, diğer ülkelerin bu düzeni müdafaa ederek serbest dünya ekonomisinden yana taraf olmaları büyük önem taşıyor.

Çin, tıpkı daha önceki G20 zirvelerinde olduğu gibi, Osaka zirvesinde de çok taraflılığı savunacak ve küresel yönetişim sisteminin iyileştirilmesi hususunda “Çin aklını” ortaya koyacak. Bu, büyük bir ülke olarak Çin’in sorumluluğu ve dünyanın beklentisidir.

Kaynak: CRI Türkçe

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum