G20 sahnesinde Çin’in sesi

xi-jinping-china-president.jpg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bu haftasonu G20 Osaka Zirvesi’ne katılacak. Xi, 2013 yılından bu yana 6 kez G20 Zirvesi’ne katılarak, açıklık, işbirliği ve ortak kalkınma çağrısında bulundu. Xi’nin zirvelerde, “G20 yalnızca 20 üyeye değil, bütün dünyaya aittir.”, “Amacımız bütün ülkeler ve halklarının büyüme ve kalkınmadan yararlanmasını sağlamak, böylece dünya ülkeleri ve özellikle gelişen ülkelerin halklarının yaşamalarının günden güne iyileşmesini gerçekleştirmektir.” şeklindeki konuşmaları G20 sahnesinde derin izler bıraktı.

2013’ün anahtar kelimesi: Açıklık

Çağın eğilimi ekonomide küreselleşme olarak ifade ediliyor. Xi, ilk G20 Zirvesi’ne 2013’te Rusya’nın St. Peterburg kentinde katıldı. Bu zirvede Çin hükümetinin açık dünya ekonomisini savunarak gelişme konusundaki kararlı tutumunu ve ekonominin küreselleşmesini koruma yönündeki net tavrını ortaya koydu.

Xi’nin bu zirvede yaptığı konuşmalarda şu ifadeler öne çıkmıştı:

– “Baharın havasını sadece bir çiçek değil, yüzlerce çiçek yansıtabilir.”

– “Ülkeler ekonomileri birbirine açılınca ortaklaşa ilerler. Kapılar kapanırsa da birlikte geriler.”

-“Pencereler açılmazsa içeri taze hava girmez. Ticari yardım önlemlerini kötüye kullananlar ve korumacı faaliyetlerde bulunanlar başka insanlara zarar verirken kendilerine de yarar getirmez.”

2014’ün anahtar kelimesi: İnovasyon

Dünya ekonomisinin büyümesi için yeni bir itici güç keşfedilmesi, G20’nin önemli sorumluluklarından biri. Xi Jinping’e göre, inovasyon yalnızca bilim, teknoloji ve sektör düzeyinde değil, politika, düşünce ve kalkınma modeli gibi konularda da kendisini göstermeli. 2014’te Avustralya’nın Brisbane kentinde düzenlenen G20 Zirvesi’nde Xi şu görüşü dile getirmişti:

“Kalkınma düşüncesinde, politikasında ve modelinde inovasyon yapmalıyız. Ayrıca büyümenin niteliğine ve verimliğine önem vermeliyiz, özellikle vergi, finans, yatırım, rekabet, ticaret, istihdam gibi alanlardaki yapısal reformları önemsemeliyiz. Makro ekonomik politikalar ile sosyal politikaların birleştirilmesi yoluyla servet yaratma canlılığı ve piyasa gücü ortaya çıkarılmalı.”

2015’in anahtar kelimesi: Ortaklık ruhu

Uluslararası finans krizinin patlak vermesinden bu yana 7 yıl geçmişti. Dünya ekonomisi yavaş şekilde toparlanmasına rağmen, büyümesi hâlâ zayıftı. 2015 yılında Antalya’da düzenlenen G20 Zirvesi’nde Xi zamanın ekonomik şartlarına ilişkin şu 2 soruyu sordu: “Ekonomik durum nasıl değerlendirilecek? Dünyanın ekonomik nabzını doğru tutarak… Ne yapılacak? Küresel ekonominin büyümesi ve istihdamı için iyi bir reçete yazılacak…”

Çin bu konuda şu 4 maddelik “reçeteyi” yazmıştı:

-Makro ekonomik politikalar arasındaki iletişim ve koodinasyonun güçlendirilmesi;

-Reform ve inovasyonun hızlandırılması, dünya ekonomisinin uzun ve orta vadeli büyüme potansiyelinin pekiştirilmesi;

-Açık dünya ekonomisi oluşturulması ve uluslararası ticaret ile yatırım canlılığının ortaya çıkarılması;

-2030 Sürdürülebilir Kalkınma Programı hayata geçirilerek, kapsayıcılığa kuvvetli bir itici güç katılması.

2016’nın anahtar kelimesi: Küresel ekonomi yönetişimi

Çin Cumhurbaşkanı Xi, 2016 yılında Çin’in Hangzhou kentinde düzenlenen G20 Zirvesi’nde ilk kez eşitlik, açıklık, işbirliği ve paylaşıma dayalı bir küresel ekonomi yönetişimi düşüncesini kapsamlı bir şekilde açıkladı.

Xi, “adil ve verimli bir küresel finans yönetişimi yapısı”, “açık ve şeffaf bir küresel ticaret yönetişimi yapısı”, “yeşil ve düşük karbonlu bir küresel enerji yönetişimi yapısı” ile “kapsayıcı ve bağlantılı bir küresel kalkınma yönetişimi yapısı”nın beraber oluşturulacağını vurguladı.

2017’nin anahtar kelimesi: Bağlantılı

2017 yılında Almanya’da düzenlenen G20 Hamburg Zirvesi’nin ana teması, “Bağlantılı Bir Dünya Oluşturmak” şeklinde belirlendi. Xi Jinping zirvede, küresel ekonomi yönetişimi hakkında öneriler ileri sürdü.

Xi, makro politikalar hakkındaki eşgüdümü güçlendirmek, finans piyasasındaki riskleri önlemek ve finans sektörünün reel ekonominin kalkınmasına daha iyi hizmet vermesini hızlandırmak için çaba harcanması gerektiğini vurguladı.

Xi ayrıca, bütün taraflara işbirliği yoluyla beraber büyümeyi hızlandırma çağrısında bulundu.

2018’in anahtar kelimesi: 10. yıl, başlangıç hedefleri ve gelecek

İlk G20 Zirvesi, 2008 yılında uluslararası finans krizinin patlak vermesinin ardından ABD’nin Washington kentinde yapılmıştı. 2018 yılı da G20 zirveleri düzenlenmesinin 10. yıldönümüydü. G20 Buenos Aires Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Xi, zirvelerin ilk başladığı zaman belirlenen hedefler ve grubun gelecek hakkında açıklamalar yaptı.

Xi, “Dünya ekonomisini 10 sene boyunca harcadığımız ortak çabalarla canlanma noktasına taşıdık. Dünya ekonomisinin 10 sene sonra da doğru yolda ilerlemesi için tekrar cesaret göstermemiz gerekiyor.” dedi.

Xi, G20 işbirliği ruhunu, “dışa açılma ve işbirliğinde, ortaklık ruhunda, inovasyonun önderlik rolünde ve geniş yarara dayalı ortak kazançta ısrar edilmesi” olarak tanımladı.

2019 G20 Zirvesi, 28-29 Haziran günlerinde Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenecek ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping de 7. kez G20 yolculuğuna çıkacak…

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum