G20 Osaka Zirvesi’nden çok taraflılığa güçlü destek

20190630151340152_98435.jpg

G20 Osaka Zirvesi 29 Haziran Cumartesi günü sona erdi. Zirvede özgür, adil, ayrımcı olmayan, şeffaf, öngörülebilir ve istikrarlı bir ticaret ve yatırım ortamına bağlı kalındığını ve Dünya Ticaret Örgütü için gerekli reformların desteklediğini bildiren bir bildiri kabul edildi.

G20 ülkeleri ayrıca iklim değişikliğiyle mücadele için Paris Anlaşması’nın kararlılıkla uygulanacağını duyurdu.

G20 üyesi liderler, ikili ve çok taraflı diplomatik faaliyetlerde bulundu. Osaka Zirvesi, çok taraflılığı teşvik etmek, sorunları çözmek ve uluslararası toplumun güvenini artırmak için önemli bir platform haline geldi.

Korumacılık günlerinde G20’nin zorlu sınavı

Osaka Zirvesi yapıldığı sırada, dünyayı vuran küresel korumacılık ve tek taraflılık sınai yapıyı ve finansal istikrarı etkiliyor, uluslararası yatırımcıların güvenleri aşağı çekiyordu. Bu zor zamanda liderler, küresel ekonomi, ticaret ve yatırım, inovasyon, çevre ve enerji, istihdam, kadınların güçlenmesi, kalkınma ve sağlık gibi konuları tartıştı.

Bu bağlamda Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in zirvede yaptığı konuşma ve katıldığı bir dizi ikili ve çok taraflı diplomatik etkinlik, uluslararası toplumda büyük ilgi gördü. Xi, G20 liderlerinin, mevcut küresel ekonomik ve yönetişim sorunlarının çözümünde büyük önem arz eden “Nesnel yasalara saygı duymak, gelişme trendini kavramak ve ortak geleceği paylaşmak” ilkelerini benimsemeleri gerektiğini belirtti. Piyasayı dışa açmak, aktif olarak ithalatı genişletmek, iş ortamını sürekli iyileştirmek, eşit muamele uygulamak, ekonomik ve ticari müzakereleri teşvik etmek olarak sıralanan 5 önlem, Çin’in ekonomik küreselleşmeyi teşvik etme iradesini göstermektedir. Xi’nin söz konusu önerileri katılımcılardan büyük destek gördü. Bu önerilerin, dünyanın kalkınmasına yön vereceğine inanılıyor.

Zirve sırasında, Cumhurbaşkanı Xi Jinping, karşılıklı saygı, adalet, işbirliği ve kazan-kazan gibi yeni tip uluslararası ilişkiler sisteminin kurulmasını savundu. Xi, gelişmekte olan piyasaların ve gelişmekte olan ülkelerin daha iyi gelişmesine elverişli bir serbest dünya ekonomisini destekledi, bölgesel sıcak sorunların siyasi çözümünü ve insanlığın kader birliğini vurguladı. Xi’nin ortaya koyduğu fikir, öneri ve tedbirler, uluslararası toplumda ekonomik ve güvenlik alanındaki belirsizliği giderme ve güven yaratma anlamında büyük rol oynadı.

Sonucu en çok merak edilen ikili görüşme: Xi-Trump

Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve ABD Başkanı Trump’ın bir kez daha buluşması dikkat çekti. İki devlet başkanı, Koordinasyon, işbirliği ve istikrar temelinde Çin-ABD ilişkilerini geliştirmeyi kabul etti. Eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde ekonomik ve ticari istişareleri yeniden başlatma kararı alındı. Trump, Çin ürünlerine yeni tarifeler eklenmeyeceğini duyurdu. Toplantının verdiği olumlu sinyaller, küresel beklentiler doğrultusunda piyasadaki gerilimi hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Çin-ABD ilişkileri, dünyadaki en önemli ikili ilişkilerden biridir. İki taraf arasında bazı farklılıklar olsa da, karşılıklı saygı ve karşılıklı yarar vizyonu kavrandıkça, taraflar çatışma tuzağına düşmekten kaçınabilir. Ortak gelişme dünyaya daha fazla istikrar ve belirginlik getirir.

Zirve sırasında, Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile bir araya geldi. Görüşmede Çin ile Japonya’nın ortak olduğu ve birbirlerine tehdit oluşturmadıkları açıklandı. Xi ve Abe, hassas meseleleri uygun bir şekilde ele almak ve çelişkileri yapıcı şekilde kontrol etmek dâhil olmak üzere 10 konuda görüş birliğine vardı. Bu fikir birlikleri sadece iki ülkenin ilişkilerini yeni bir gelişme dönemine sokmada elverişli ortam yaratmakla kalmayıp, aynı zamanda özgür ve adil çok taraflı ticaret sistemini ve açık dünya ekonomik düzenini ortaklaşa korumak ve dünya barışını ve istikrarını sağlamak için dünyanın ikinci ve üçüncü en büyük ekonomilerinin iradesini yansıtmaktadır.

Çok taraflılığı desteklemek, katılımcı ülkelerin liderlerinin ve Osaka’daki uluslararası organizasyonların sıkça vurguladığı bir mesajdır. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, mevcut uluslararası durumun kritik bir eşikte olduğunu belirterek, küresel ticaret ve Körfez’deki durumun gergin olduğuna dikkat çekti. Guterres, dünyanın çok taraflılığı teşvik etmek ve hukukun üstünlüğüne uymak konusunda istekli görünmediğini de söyledi. Guterres, Çin’in Kuşak ve Yol girişimi (BRI), Çin-Afrika işbirliğinin “sekiz büyük eylemi” ve Afrika Birliği 2063 Gündemi ile BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nin, Afrika’nın kalkınmasını teşvik etmek için bir sinerji yaratacağını kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin tek taraflılık yaklaşımını ve dünya düzeninde kuralların yetersizliğini eleştirerek, bu durumun bazı bölgelerde gerginliği artırdığını söyledi.

Görüldüğü gibi, çok taraflılığı ve uluslararası düzeni savunmak, Osaka Zirvesi’nin en güçlü çağrısı haline geldi.

Dünya ekonomisinin yeni bir dönüm noktasında bulunduğu bir dönemde, G20 Osaka Zirvesi beklentileri karşıladı. Zirvenin sonucunun nasıl uygulanacağı kuşkusuz uluslararası toplumun merak konusu. Üye ülkeler, sadece ortak geleceği paylaşarak ve ortaklık ruhuna bağlı kalarak güveni artırabilir ve küresel ekonomiye umut verebilir.

Çin için, kendi işini yapmaya devam etmek ve yüksek kaliteli bir gelişmeye imza atmak, Çin’in kendi halkına ve dünyaya karşı en sağlam eylemleri olmaya devam edecektir.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum