Fener Bayramı galasında göz yaşları

c80164f77bf64fa18b1221af35882578.jpg

Çin’in geleneksel bayramı Fener Bayramı genellikle büyük bir gala ile kutlanır. Fener Bayramı Galası da Bahar Bayramı Galası’nın ardından en çok izlenen kutlama programı idi. Yeni koronavirüsü pnümonisi dolayısıyla dün akşam Çin Medya Grubu tarafından hazırlanan “2020 Fener Bayramı Özel Galası 1,5 saate indirildi. Akrobasi, sihir gibi eğlence programları yerine şiir, temalı müzik, salgına ilişkin video klipleri ve canlı bağlantılar sahnelendi.

Galanın teması salgınla mücadelenin ön cephesinde çalışanların duygulandırıcı hikayelerine odaklandı. Salgınla mücadele edenlere derin saygı gösteren gala, sevgi, sıcaklık duyguları ve dilek sunarken salgını yenmedeki kararlılık aktardı.

Salgın önlemenin ihtiyacı için galayı yerinde izleyen olmadı. Ama TV’den izleyiciler “sahne altında oturan yok, ama biz varız. 1,4 milyar Çinlinin hepsi var” şeklinde mesaj yazdı.

Gala başarılı biçimde yayımlandıktan sonra büyük övgü topladı. İnternet kullanıcılarının mesajları ekranı doldurdu: “Hep beraber, hadi yapabiliriz! Yarın daha güzel olacak!”

Zhong Nanshan 84 yaşına rağmen salgınla ön cephede mücadele ediyor. Wuhan Jingyingtan Hastanesi Başkanı Zhang Dingyu, amyotrofik lateral skleroz hastalığına yakalanmasına rağmen salgınla mücadeleye bir gün ara bile vermedi. Bunun dışında “en güzel doktor” unvanını kazanan Liu Li, sanitasyon işçisi Yuan Zhaowen ve hayatını kaybeden doktor Li Wenliang, Song Yingjie vs. Sayısız izleyici bu şahısların duygusal hikayelerinden duygulanarak gözyaşlarına boğuldu.

Yardım ekiplerinin ülkenin dört bir yanından Wuhan’a hareket ettikleri, çeşitli tarımsal ürünleri taşıyan kamyonların gece gündüz otoyolda hızla ilerledikleri, sağlık görevlilerinin “savaş mektubu”nda imza attıkları görüntüler de galada toplu halde yayınlandı. Basit ama büyük anları anlatan hikayelerle “Çin ruhu” ortaya konuldu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum