Düşük karbon hareketi “yüksek enerji” sayfasını açtı

rBABDGEl9sKAa0x1AAAAAAAAAAA837.1080x720.770x514.jpg

23-29 Ağustos günlerinde Çin genelinde 31. Ulusal Enerji Tasarruf Haftası kapsamında çeşitli faaliyetler yapılacak. Bunlardan ilki Çin’in Düşük Karbon Günü.

Bugün “Düşük karbonlu yaşam, geleceği yeşil kalkınma ile süslemek” teması altında Çin’de Düşük Karbon Günü kutlandı.

Peki, küresel iklim değişikliği ekolojik sistemi derinden etkilerken, çevre koruma ve ekonomik kalkınma eş güdümlü olarak nasıl ilerletilebilir? Ekolojik medeniyet inşasında üzerimize nasıl bir sorumluluk düşüyor?

Düşük karbon hareketi “yüksek enerji” sayfasını açtı_fororder_2

Yeşil kalkınmaya büyük önem veren Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bu konuda yeni düşünme yolları önerdi. Xi, “Yeşil ve düşük karbonlu üretim ve yaşam teşvik edilmeli, yeşil kalkınma fikri temelinde büyüme motorları ve fırsatları bulunmalı.” diye konuştu.

Son yıllarda Çin, iklim değişikliği ile mücadele sürecinde yeşil ve düşük karbonlu kalkınmayı büyük verimle ilerletti. Halkın yeşil yaşam hususundaki bilinci de sürekli yükseliyor. Örneğin, sosyal medyada “toplu taşıma araçlarıyla seyahat” gündem başlıkları arasında ilk sıralarda.

Düşük karbon hareketi “yüksek enerji” sayfasını açtı_fororder_3

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, “Tüm vatandaşların tasarruf bilinci, çevreyi koruma bilinci ve ekoloji bilinci derinleştirilmeli. Sade, yeşil ve düşük karbonlu yaşam tarzı öne çıkarılmalı. Güzel bir Çin inşa etme hedefi, tüm halkın bilinçli eylemi haline getirilmeli.” çağrısında da bulundu.

Xi’nin çağrıları ile beraber, yeşil ve düşük karbon kavramları halkın yaşam tarzını ve fikirlerini yavaş yavaş değiştiriyor.

Düşük karbon hareketi “yüksek enerji” sayfasını açtı_fororder_4

30 Nisan 2021 tarihinde yaptığı açıklamada Xi Jinping, ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu’nun 29. Toplu Eğitim Toplantısı’nda “Tüm kademelerdeki parti komiteleri ve yerel yönetimler zaman çizelgelerini, yol haritalarını ve çalışma planlarını belirleyerek, kaynaklarını verimli kullanmalı ve yeşil ve düşük karbonlu kalkınma temelinde ekonomik ve sosyal kalkınmayı ilerletmek için çalışmalı. Standartları karşılamayan, yüksek enerji tüketimi yapan ve yüksek emisyonlu projeler iptal edilmelidir.” ifadelerini kullandı.

Düşük karbon hareketi “yüksek enerji” sayfasını açtı_fororder_5

16 Nisan 2021 günü ise Cumhurbaşkanı Xi, Almanya ve Fransa liderleriyle video konferans yöntemiyle bir araya geldi. Xi, Çin’in karbondioksit emisyonunu 2030 yılına kadar zirveye çıkaracağını ve 2060 yılında karbon nötr seviyesine ulaşmayı planladığını vurguladı. Böylece Çin, dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi olarak, dünyada karbon emisyonunu maksimum oranda azaltıp, en kısa süre içinde karbondioksit emisyonunu nötre düzeye indiren ülke olacak.

Yorumlar

yorum