“Dünyanın ‘istikrar sağlayıcısı’ Çin”

20190930184818172_43364.jpg

İngiliz yazar Martin Jacques’in 2009 yılında yayımlanan “Çin Dünyayı Yönettiğinde” (When China Rules the World) adlı kitabı Batı akademik çevrelerinde o dönem şiddetli tartışmalara yol açmıştı. Kitap, Çin’in kendi tarihi ve kültürel hususiyetlerine dayanarak Batı’dan farklı bir modernleşme yoluna gireceğini ve böylece dünyayı derinden etkileyeceğini savunuyordu.

10 yıl sonra bugün, kitaptaki pek çok sav doğrulandı.

Çin hükümetinin kısa süre önce yayımladığı “Yeni Çağda Çin ve Dünya” başlıklı beyaz kitap, son 70 yılda Çin halkının, kendi imkânlarıyla çetin bir mücadele vererek hem kendini geliştirdiğini hem de küresel barış ve kalkınmaya pozitif enerji verdiğini ortaya koydu.

Günümüz dünyası, son 100 yıldır eşi görülmemiş büyük bir değişimle karşı karşıya bulunuyor. Ancak Batı’da halen soğuk savaş zihniyetini sürdüren kişiler bulunuyor. Bu kesim “güven ve barış açığını” daha da şiddetlendiren “küresel güç rekabeti” ve “sıfır toplamlı oyun” ilkelerini savunmaya devam ediyor.

Çin ise diğer yandan barışçı kalkınma yolunda ısrar ederek, “güçlü olan hegemonyasını kurar” anlayışına karşı çıkıyor ve uluslararası topluma karşılıklı kazanç modelleri öneriyor. Çin’in bu tavrı sadece yüzlerce yıldır süren, büyük güçlerin yükseliş modellerini değiştirmekle kalmayıp, dünyanın gelecek gelişimini de derinden etkiliyor.

Barışçıl kalkınmaya bağlı olan ve büyük kalkınma rüyasını gerçekleştirme yoluna çıkan Çin, ne kadar güçlü olursa olsun hiçbir ülke için tehdit oluşturmayacaktır. Çin, daha büyük fırsatlar yaratarak her zaman dünya barışı için bir üretici ve “istikrar sağlayıcı” olmaya devam edecektir.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum