Dünya Müslüman Toplulukları Konseyi’nden Çin’e övgü

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli Dünya Müslüman Toplulukları Konseyi (WMCC) Başkanı Dr. Ali Raşid Al-Nuaimi, 17 Ağustos’ta Çin İslam Derneği’nde düzenelen uluslararası video seminerinde yaptığı konuşmada Çin’in dini özgürlük politikasını takdirle değerlendirdi.

Dr. Ali Raşid Al-Nuaimi, ana teması “Müslümanlar çağdaş toplumun gelişimine nasıl uyum sağlar” olarak belirlenen seminerde, tüm ülkelerin Müslümanlarının kendi ülkelerinin anayasa ve kanunlarına uymalarını, siyasi ve sosyal ortamlarına saygı göstermelerini, disiplin ve hukuka sadık kalma anlayışına sahip olmalarını, tüm kültürlere saygı gösterek dostane bir şekilde bir arada yaşamaları önerisinde bulundu.

Çin’in dini inanç özgürlüğü politikasını takdirle değerlendiren Dr. Ali Raşid Al-Nuaimi, Çin hükümetinin insan haklarına büyük önem verdiğine dikkat çekerek uluslararası arenada Çin’deki İslami camiadan daha fazla seslerin yükselmesi arzusunu dile getirdi.

Çin’de İslamiyetin yerelleşme sürecinde zamana nasıl ayak uydurduğunu anlatan Çin İslam Derneği Başkanı Yang Faming, çeşitli ülkelerin İslami çevrelerinin, ülkeler, milletler, dinler ve medeniyetler aralarındaki engelleri ve yanlış anlamaları aşıp barışçıl ve ılımlı bir İslam bilgeliğiyle topluma katkıda bulunmaları ve Müslümanların manevi birlik, işbirliği ve ilerleme kavramlarını dünyaya iletmeleri, adalete bağlı kalarak insanlığın kader ortaklığı ruhuyla dünyaya iyilik getirmeleri arzusunu belirtti.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi İslam Derneği Başkanı Abdulrekip Turniyaz, kendi deneyimlerini paylaşarak Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana Xinjiang’daki Müslümanların dini inanç özgürlüğü politikasından tam anlamıyla yararlandıklarını ve İslam’ın gelişimine aktif olarak ayak uydurarak tüm etnik gruplardan halklarla birlikte güzel bir yurt inşa ettiklerini söyledi.

Xinjiang’da dini inanç özgürlüğü politikasının tam olarak yerine getirildiğine işaret eden Abdulrekip Turniyaz, yeni kalkınma aşamasında, Xinjiang’daki Müslümanların manevi dünyasının daha da zenginleştirildiğini, daha geniş bir vizyona sahip olduklarını, daha zengin hale geldiklerini, daha yüksek bir yaşam kalitesine kavuştuklarını ve daha güçlü bir mutluluk ve kazanç duygusu edindiklerini sözlerine ekledi.

Yorumlar

yorum