Dünya güzel bir yuvadır, onu beraber kurmalıyız

20190428183741522_95328.jpg

Teması “Yeşil Yaşa, Daha İyi Yaşa” olarak belirlenen 2019 Beijing Uluslararası Bahçecilik Fuarı’nın açılış töreni bugün düzenlendi.

86 ülke ve 24 uluslararası örgüt fuara katılacak. Çiçekler, ağaçlar ve pavyonlar yeşil kalkınma düşüncesini yansıtırken, çeşitli biçimlerdeki bahçecilik sanatları Çin ve yabancı ülkelerin ekoloji koruma çalışmalarını gösteriyor.

“Yeşil dağlar, altın dağlarla birdir”, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in uzun zamandan beri çağrıda bulunduğu bir gelişme düşüncesidir.

Xi, birçok uluslararası alanda Çin’in yeşil kalkınma ve kalkınmada çevre korumaya öncelik vermeye dayalı devlet politikasını açıklayarak, Çin’in çeşitli ülkelerle birlikte “güzel dünyamızı” ortaklaşa yaratarak küresel ekolojik uygarlık inşasını ilerletmeyi amaçlayan “Çin planını” ortaya koymuştu.

 Dünya ülkeleriyle birlikte elverişli ekolojiye dayalı güzel dünyamızı ortaklaşa inşa etmek

Xi Jinping, 18 Temmuz 2013’te Guizhou eyaletinin Guiyang kentinde düzenlenen Ekolojik Uygarlık Uluslararası Forumu’nun yıllık toplantısına gönderdiği kutlama mesajında şunları söyledi:

“Çevre koruma, iklim değişikliğine müdahale etme, enerji ve kaynakların güvenliğinin korunması, dünyada ortak karşılaşılan konular. Çin, gerekli uluslararası sorumlulukları üstlenerek dünyadaki çeşitli ülkelerle ekolojik uygarlık alanında iletişim ve işbirliğini derinleştirmeye ve kazanımların paylaşılmasını hızlandırmaya devam edecek ve elverişli ekolojiye dayalı güzel dünyamızı ortaklaşa inşa edecek.”

Yeşil dağlar altın dağlarla birdir

Cumhurbaşkanı Xi, 7 Eylül’de Kazakistan’daki Nazarbayev Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Biz hem duru su ve yeşil dağları, hem de altın ve gümüş dağları isteriz. Temiz su ve yeşil dağları feda etme pahasına altın ve gümüş dağları istemeyiz. Zaten temiz su ve yeşil dağlar altın dağlarla birdir. Ekonomik kazanımların peşinde koşarken temiz sular ve yeşil dağlar gibi çevremizi de korumalıyız. Ekolojik uygarlık ve güzel Çin’i inşa etme, gelecek nesillerimize mavi gök, yeşil toprak ve temiz suları içeren güzel bir yuva bırakmaya dayalı stratejik görevleri ortaya koyduk.”

Yeşil, düşük karbonlu, dönüşümlü ve sürdürülebilir kalkınma yolunda ilerleme

Cumhurbaşkanı Xi Jinping 28 Eylül 2015 tarihinde Birleşmiş Milletler 70. Genel Kurulu’nda konuştu. Xi, “Ekolojik medeniyet inşası insanlığın geleceğini etkiler. Uluslararası toplumun el ele vererek küresel ekolojik medeniyet inşasında ortaklaşa ilerleme kaydetmesi gerekiyor. Doğaya saygı, doğayla uyum ve doğayı koruma fikirlerinde ısrar ederek yeşil, düşük karbonlu, dönüşümlü ve sürdürülebilir kalkınma yolunda ısrarlı etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

 İnsan ve doğanın uyumlu gelişmesine dayalı modernizasyon inşasında yeni model oluşturmak

Cumhurbaşkanı Xi Jinping 30 Kasım 2015 tarihinde Paris’te düzenlenen 21. BM İklim Değişikliği Konferansı’nda “Çin, küresel iklim değişikliğiyle mücadele konusunda aktif bir katılımcı ve dünyada enerji tasarrufu, yeni enerji ve yenilenebilir enerji alanında en büyük ülke haline geldi. İnovasyon, eşgüdüm, çevreye dost olma, açıklık ve paylaşım ilkelerini yerine getirerek insan ve doğanın uyumlu gelişmesine dayalı modernizasyon inşasının yeni modelini oluşturacağız” ifadelerini kullandı.

 

Çevreyi iyileştirmek, üretim gücünü geliştirmektir

Xi Jinping 3 Eylül 2016 tarihinde G20 Sanayi ve Ticaret Zirvesi açılış töreninde “Yeni bir başlangıç noktasında yeşil kalkınmayı destekleyerek daha yüksek kaliteli ilerleme kaydedeceğiz. Yeşil dağlar, altın dağlarla birdir. Çevreyi korumak, üretim gücünü korumak; çevreyi iyileştirmek üretim gücünü geliştirmek anlamındadır. Bu gerçek, giderek daha fazla kişi tarafından kabul ediliyor”ifadelerini kullandı.

Yeşil, düşük karbonlu, geri dönüşümlü ve sürdürülebilir üretim ve yaşam tarzları

Xi Jinping, 18 Ocak 2017’de Cenevre’de gerçekleştirilen “İnsanlığın kader ortaklığı ortak müzakeresi ve inşası” üst düzey toplantısına katıldı ve bir konuşma yaptı.

Xi Jinping şu ifadeleri kullandı:

“Doğa-insan uyumu ve her varlığın kendi doğalına uyması kavramlarında ısrar ederek, ebedi kalkınma yolunu aramalıyız. Yeşil, düşük karbonlu, geri dönüşümlü ve sürdürülebilir üretim ve yaşam tarzını teşvik etmeliyiz. 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemini yerine getirerek, gelişmiş üretim, müreffeh yaşam ve iyi ekolojiye dayanan medeni kalkınma yolunu genişletmeliyiz.”

Temiz ve güzel bir dünya yaratalım

Xi Jinping, 7 Temmuz 2018’de düzenlenen Ekolojik Medeniyet Guiyang Uluslararası Forumu 2018 Yıllık Toplantısı’na gönderdiği kutlama mesajında şunları kaydetti:

“Çin, ekolojik çevre inşasına büyük önem verir ve insan-doğa uyumu ile ‘yeşil dağlar, altın dağlarla birdir’ yaklaşımında, yeşil ile sürdürülebilir kalkınma yolunda ısrar eder. Uluslararası toplumla birlikte 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemini uygulayarak temiz ve güzel bir dünya inşa etmeye hazırız.”

Küresel ekolojik medeniyet inşası için ortak çabalar

Xi Jinping, Mayıs 2018’de düzenlenen Çin Ulusal Ekolojik Çevre Koruma Konferansı’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Küresel ekolojik medeniyet inşası için dünya ülkeleriyle birlikte ortaklaşa çaba harcayalım ve küresel çevre yönetimine katılalım. Dünyada çevre koruma ve sürdürülebilir kalkınma için çözüm planlarını hayata geçirerek iklim değişikliğiyle mücadele için uluslararası işbirliği gerçekleştirelim.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum