Dünya, Çin’in dışa açılma seviyesini yükseltmesinden faydalanacak

F99A5E64-961A-4BC1-A036-BCDB7D177397.jpeg

Xu Yanqing-CRI Haber Merkezi

Çin Devlet Konseyi Gümrük Tarifesi Komisyonu tarafından yapılan duyuruya göre, bazı ithal ürünlerin gümrük vergisi 1 Ocak 2020 itibarıyla düşürülecek.

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan basın toplantısında, söz konusu düzenlemelerin Çin’in piyasasını daha da açmak için aldığı somut önlemler olduğu ve daha kaliteli ürün ithalatının genişletilmesine faydalı olacağı bildirildi.

Aslında, geride bırakacağımız 2019’da “dışa açılma” Çin’in kalkınmasında çok önemli bir faktör olarak sürekli dile getirildi. Dışa açılma aynı zamanda Çin’in dünyanın kalkınmasına katkı yapması açısından da büyük önem taşıyor.

Çin’de gümrükten geçişlerin kolaylaştırılması ve uluslararası ticarette tek pencere sisteminin uygulanması gibi önlemlerin hayata geçirilmesiyle dış ticaretin gelişimi hızlandırılıyor ve yabancı yatırımcılara ilişkin negatif listenin azaltılması gibi tedbirlerle de Çin’e yönelik yatırımlar artırılarak, ticaret ve yatırım daha da serbestleştiriliyor. Verilere göre, yılın ilk üç çeyreğinde, Çin’de ithal ürünlerin gümrükten geçiş süresi 2017 yılına göre yüzde 56,4 ve ihracat ürünlerinin gümrükten geçiş süresi de yüzde 64,7 azaldı.

Diğer taraftan, Yabancı Yatırımlar Yasası’nın onaylanmasından, altı yeni serbest ticaret bölgesi inşa edilmesine ve İş Ortamını İyileştirme Yönetmeliği’nin çıkartılmasına kadar, açıklık konusunda saptanan ileri düzeyde uluslararası kurallar ve uygulamalarla global kenetlenmeyi de sürekli hızlandırıyor.

Dışa açılmayı genişletmeyi hedefleyen bir dizi önlem sayesinde, bu yıl Çin ekonomisinde somut ilerlemeler kaydedildi. Çin’in dış ticaret hacmi yılın ilk 11 ayında, 28,5 trilyon yuanla geçen yıla göre yüzde 2,4 arttı. Aynı dönemde Çin’de fiilen kullanılan yabancı sermaye ise 845 milyar 940 milyon yuanla yüzde 6 yükseldi.

Dışa açılmayı sürekli genişleten Çin, diğer ülkeler için gün geçtikçe daha fazla yarar oluşturuyor. Çin’in başta ithalat tarifelerini indirmek olmak üzere bir dizi tedbir uygulamasıyla ve dünyaya dev bir tüketim piyasası sunmasıyla birlikte, diğer ülkelere büyük miktarda hesaplı ve kaliteli ürün göndermenin yanı sıra, yatırımlarıyla da hedef ülkelerde istihdam ve vergi gelirlerini arttırıyor. Mesela, yılın ilk dokuz ayında Çinli şirketlerin yurt dışındaki projeleri sayesinde yabancı ülkelerde 815 bin istihdam yaratıldı. Bunula birlikte, Kasım ayında düzenlenen 2. Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nda saptanan niyet sözleşmesi miktarı, ilk fuara göre yüzde 23 artarak, 71 milyar 130 milyon ABD dolarını buldu.

Çin, dışa açık bir küresel ekonomi inşasının ilerletilmesine ve ekonominin küreselleşmesine katkı yapmaya devam ediyor. Kuşak ve Yol inisiyatifinin, başka ülkelerin kalkınma stratejilerinin yanı sıra, bölgesel ve uluslararası kalkınma gündemleriyle de kaynaşması sağlanarak, daha fazla ülke ve şirketin Kuşak ve Yol inşasına derinlemesine katılması teşvik ediliyor. Nisan ayında düzenlenen 2. Kuşak ve Yol İşbirliği Forumu’nda 283 somut sonuç elde edildi, 64 milyar dolar tutarında da işbirliği projesi belirlendi.

Ayrıca Çin, başka ülkelerle birlikte “Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması”, “Çin-Japonya-Güney Kore Serbest Ticaret Anlaşması” ve “Çin-Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi Serbest Ticaret Anlaşması”na dair müzakerelerin sürecini hızlandırmak için ortak çaba harcıyor. Çin, 25 ülke ve bölgeyle 17 serbest ticaret anlaşması imzaladı ve 28 ülke ve bölgeyle de 11 serbest ticaret anlaşmasına dair müzakere sürüyor.

Daha nitelikli bir dışa açılma döneme giren Çin, piyasasını daha da açmanın yanı sıra, iş ortamını iyileştirmeye, çok taraflı işbirliğini derinleştirmeye ve Kuşak ve Yol’un ortaklaşa inşasını ilerletmeye devam edecek. Çin, diğer ülkelerle birlikte küresel piyasayı genişletmeye, küresel işbirliği yöntemlerini çeşitlendirmeye ve küresel ekonominin büyümesine güç katacak.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum