DSÖ: Sinopharm, Sinovac aşıları yakında ‘acil kullanım’ listesine girebilir

kapak_160242.jpg

Bir DSÖ danışma paneli başkanı çarşamba günü yaptığı açıklamada, Çinli aşı üreticileri Sinopharm ve Sinovac’ın Covid-19 aşılarının Dünya Sağlık Örgütü’nün gerektirdiği uyum ve etkinlik seviyelerine ait verilere sahip olduğunu söyledi. DSÖ’nün Stratejik Uzmanlar Grubu (SAGE) Başkanı Alejandro Cravioto, Cenevre’de düzenlenen basın toplantısında nisan ayı sonuna kadar bu aşılarla ilgili tavsiyelerde bulunmayı umduklarını dile getirdi.

Reuter’s’ta yer alan habere göre Cravioto, bağımsız uzmanlar grubuna atıfta bulunarak, “Şirketlerin geçen hafta (SAGE) toplantısında halka açık olarak paylaştıkları bilgiler, DSÖ’nün bu aşı için talep ettiği gerekliliklere uyumlu etkinlik seviyelerine sahip olduklarını açıkça gösteriyor” dedi. Cravioto, “Bu da yaklaşık yüzde 50, tercihen yüzde 70’in üzerinde etkinlik anlamına geliyor ve kullanıldığında insanlara zarar vermeyeceğini gösteren tüm güvenlik verilerine sahipler” yorumunu yaptı.

Cravito, SAGE uzmanlarının aşı kullanımları hakkında tavsiyelerde bulunabilmesi için önce DSÖ’den veya ajansın sıkı bir düzenleyici otorite olarak gördüğü bir kurumdan acil kullanım listesi gerektireceğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan DSÖ sözcüsü Margaret Harris, bu ayın başlarında Sinopharm ve Sinovac aşılarının DSÖ acil durum listesine “çok yakında” girebileceğini söyledi. Sinopharm’ın Covid-19 aşısının ayrıntılı etkililik verisi kamuya açıklanmadı ancak geliştiricisi Beijing Biological Products Institute, Sinopharm yan kuruluşu China National Biotec Group (CNBG), aşının insanların hastalığı geliştirmesini önlemede yüzde 79.34 etkili olduğunu söylemişti. Bu aşı Çin, Pakistan ve BAE dahil olmak üzere birçok ülkede onaylandı.

Sinovac’ın aşısı ise Brezilya, Türkiye ve Endonezya’daki denemelere göre yüzde 50.65 ila 83.5 arasında değişen etkinlik oranları gösterdi. İki Çin yapımı aşı, rakip Batılı ilaç üreticileri tarafından yapılan aşılara sınırlı erişimi olan birçok gelişmekte olan ülkeden güçlü talep gördü.

Yorumlar

yorum