DSÖ raporu: Yeni koronavirüsü Çin’de ilk vaka bulunmadan önce birçok ülkede yayılmış olabilir

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Uluslararası Uzman Grubu’nun Yeni Koronavirüsün İzlenebilirliği üzerine hazırladığı bir çalışma raporu, Çin’de ilk enfeksiyon vakası tespit edilmeden önce yeni koronavirüsün birçok ülkede yayılmış olabileceğine işaret etti. Rapora göre incelemeyi yapan uzmanlar, farklı ülkeler tarafından yayınlanan SARS-CoV-2’nin erken yayılmasına ilişkin araştırma verilerini gözden geçirdi. Raporda, “Çalışmanın sonuçları, SARS-CoV-2’nin yayılmasının, ilk vakanın tespit edilmesinden birkaç hafta önce olduğunu gösteriyor” deniyor.

Bugüne kadar yapılan araştırmaların kalitesinin sınırlı olduğuna dikkat çeken rapor, bu potansiyel erken aktarımların araştırılması gerektiğine işaret ediyor. İncelemeler İtalya’da Şubat 2020’de yeni koronavirüs enfeksiyonunun ilk yerli vakasını bulmasına rağmen, bazı çalışmalar yeni koronavirüsün Kuzey İtalya’daki kanalizasyonda Aralık 2019’un ortalarına kadar varmış olabileceğini bulduğuna işaret ediyor. Benzer çalışmalar, yeni koronavirüsün Brezilya’da Kasım 2019’un sonunda yayılmış olabileceğini de gösteriyor. Fransa’da da yeni koronavirüsün yayılması aralık ortasına kadar gidiyor.

Dünya Sağlık Örgütü, Yeni Koronavirüsün İzlenebilirliğine İlişkin Uluslararası Uzman Grubu’nun araştırma raporunu 30 Mart’ta açıkladı. Raporda, yeni koronavirüsün laboratuvardan sızmasının “son derece düşük” olduğu belirtiliyor. Yeni Koronavirüsün İzlenebilirliğine İlişkin DSÖ Uluslararası Uzman Grubu, 14 Ocak’ta Çin’in Wuhan kentine geldi ve Çin’in küresel izlenebilirliğini ortaklaşa yürütmek için Çinli uzmanlarla ortak bir uzman grubu oluşturdu. Ortak uzman ekip Wuhan Viroloji Enstitüsü ve Biyogüvenlik Seviye 4 (BSL-4) laboratuvarını, Güney Çin Deniz Ürünleri Pazarı’nı, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ni ve yerel hastaneleri ziyaret etti.

Yorumlar

yorum