DSÖ ekibinden Dr. Daszak: Wuhan’daki incelemelerimiz ümit verici bir şekilde ilerliyor

WhatsApp-Image-2021-02-06-at-10.20.46.jpeg

Tüm dünyanın gözü, Wuhan’daki incelemelerini sürdüren Dünya Sağlık Örgütü’nün ekibinde. Çin medyası heyetin incelemeleriyle ilgili olarak dünya basına düzenli olarak bilgi aktarıyor. Özellikle Batı medyası da heyette bulunanlarla iletişime geçerek incelemeler hakkında bilgi alıyor. Sky News muhabiri Tom Cheshire da DSÖ heyetindeki Dr. Peter Daszak ile konuşarak ünlü doktorun gözlemlerini paylaştı.

Haberde Wuhan’daki Covid-19’un kökenini araştıran Dünya Sağlık Örgütü ekibi’nin “daha önce kimsenin görmediği” verilere ulaştıklarını, çalışmaları sırasında virüsün laboratuvardan sızmış olması dahil tüm seçenekler üzerinde durdukları belirtiliyor. İnceleme heyetinde yer alan DSÖ misyonunun bir üyesi olan Dr. Peter Daszak, Sky News’e şunları söyledi: Bu virüs için doğru yönlere bakmamızı sağlayan yeni bilgilere ulaşıyoruz ki bu çok değerli bir durum.

“Çinli uzmanlar ellerindeki tüm bilgileri bizimle paylaşıyor”

Bir sivil toplum kuruluşu EcoHealth Alliance’ın başkanı olan Dr Daszak, Çin’e ulaştıkları günden bu yana İngiliz bir yayıncı ile yapılan ilk röportajında, saha ziyaretlerinin değerli bilgiler sunduğunu özellikle de ilk Covid-19 vakalarının yaşandığı Huanan deniz ürünleri pazarına yoğunlaştıklarını söyledi. Dr. Daszak, “İnceleme yaptığımız pazarlarda satıcılarla, yöneticilerle hatta alışveriş yapanlarla konuşuyor ve sorular soruyoruz. Hatta o bölgede bulunup testi pozitif çıkanlarla da bir araya geldik ve oldukça önemli bilgiler edindik” dedi.

Dr. Daszak, Çinli bilim insanlarının da uzun zamandır çeşitli çalışmalar yürüttüklerini belirterek “Umut verici bir veri zenginliği var. Burada bizim daha önce görmediğimiz, erişemediğimiz bilgileri de bizimle paylaşıyorlar. Bizimle olası her yol hakkında açıkça konuşuyorlar. Gerçekten bir yerlere varıyoruz ve bence ekibin her üyesi de aynı düşüncede” şeklinde konuştu.

 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum