Danimarka basını: ABD üst düzey Avrupalı yetkilileri izliyor

rBABCmC0xYWAUDWzAAAAAAAAAAA172.2048x1363.770x513-2.jpg

Danimarka basınında ileri sürülen iddiaya göre, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA), Almanya Başbakanı Angela Merkel dahil olmak üzere Danimarka’nın komşu ülkelerindeki üst düzey hükümet yetkililerini izliyor.

Reuters tarafından Danish Broadcast Corporation’un yayınına dayanılarak verilen habere göre, NSA, Danimarka Savunma İstihbarat Teşkilatı ile olan işbirliğini kullanarak, Almanya Başbakanı Angela Merkel de dahil olmak üzere Danimarka’nın komşu ülkelerinin üst düzey hükümet yetkililerini izliyor.

Danish Broadcast Corporation’un haberinde, durumun, Danimarka Savunma İstihbarat Teşkilatı tarafından NSA’nın söz konusu işbirliğindeki rolü hakkında yürütülen bir iç soruşturma sürecinde fark edildiği bildirildi.

Haberde, soruşturmanın sonucunda NSA’nın Danimarka’nın istihbarat kaynaklarını kullanarak İsveç, Norveç, Fransa ve Almanya’daki üst düzey yetkilileri izlediğinin ortaya çıktığı iddia edildi. Haberde yer alan bilgilere göre, bahse konu yetkililer arasında Almanya eski Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ve Almanya’nın eski muhalefet lideri Peer Steinbrück gibi isimler yer alıyor.

Haberde ayrıca, Edward Snowden’in 2013 yılında NSA’nın girişimlerini ifşa etmesinden sonra, Danimarka Savunma İstihbarat Teşkilatı’nın ifşa içeriklerinden duyulan kaygı nedeniyle 2014’te söz konusu iç soruşturmayı başlattığına işaret edildi.

Basına yansıyan diğer bir habere göre, Steinmeier bir yerel televizyonda yaptığı konuşmada, “Siyasi açıdan bence bu bir skandal.” dedi.

Yorumlar

yorum