Cumhurbaşkanı Xi’nin Çinli emekçileri teşvik eden sözleri

“İyi bir hayat çalışkanlığa bağlıdır. Çalışkanlık varsa kıtlık korkusu kalmaz”. Bu söz, İlkbahar ve Sonbahar Dönemi’nden Zuo Qiuming’in yazdığı Zuo Zhuan adlı eserde geçmekte.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, “çalışkan olanların yiyecekten giyecekten mahrum kalmayacağı” şeklindeki en basit gerçeği anlatmak için sık sık bu sözü alıntılıyor.

1 Mayıs İşçi Bayramı yaklaşırken, Cumhurbaşkanı Xi’nin işçilere sarf ettiği “yürek ısıtan” sözleri tekrar gözden geçirelim.

-İşçilik; en onurlu, en asil, en büyük ve en güzeldir.

-Hangi sektörde olursa olsun kişi işini özveriyle ifa ederse başarıya erişir. Bir işçi akıntıya karşı giden yüzlerce geminin arasında dev dalgaları ve binlerce yelkenciyi geride bırakarak cesurca öne çıkmayı, ileri adım atmayanın geri kaldığı, güçlü olmayanın ezildiği bir rekabet ortamında üstünlük kazanmayı ve vatanı ile milletine hizmet etmeyi istiyorsa, o zaman yorulmadan ve gayretle çalışmak durumundadır.

-Tüm emekçiler öğrenmeye, çok çalışmaya, yeteneklerini artırmaya ve iyi becerilere sahip olmaya istekli oldukları sürece nitelikli bireylere dönüşebilir, işlerinde engin bir dünya keşfedebilir, değerlerini yansıtabilir ve mutlu olabilirler.

-Halk tarihin yaratıcısıdır. İşçi ve geniş emekçi kitleleri çağdaş zamanlarda Çin’in ekonomik ve sosyal kalkınmasını destekleyen, sosyal istikrar ve birliği sürdüren temel güç olmuştur. Koşullar nasıl değişirse değişsin, işçi ve emekçi kitlelerin ana rolüne her zaman önem vermeliyiz

 

Yorumlar

yorum