Connecticut denizaltısı Güney Çin Denizi’nde nasıl bir felakete neden oldu?

rBABDGGFI1CAAH2lAAAAAAAAAAA889.1080x613.770x438.jpg

Liang Xinwen, CRI Haber Merkezi

ABD merkezli yayın kuruluşu ABC tarafından verilen habere göre, Connecticut nükleer denizaltısının kaptanı, kaptan yardımcısı ve bir mürettebatı, nükleer denizaltı kazası nedeniyle görevden alındı.

Ancak, ABD askeri makamları söz konusu kazayla ilgili olarak “denizaltının bilinmeyen bir deniz dağına çarptığı” yolundaki açıklamayla yetindi. Kamuoyunun kazanın nükleer sızıntıya neden olup olmadığı yönündeki yoğun kaygıları karşısında ise ABD yine sessiz kalmayı tercih etti.

Beyaz Saray ve Pentagon’un, askeri odaklarını terörle mücadeleden büyük güç oyunu yönüne çevirmesinden sonra, ABD donanmasının bu oyunda “stratejik muhalifleri” caydırma rolünü üstlendiği görülüyor. ABD donanmasındaki nükleer güçle çalışan denizaltılar, sadece sualtı muharebelerinde kilit bir güç değil; bu denizaltılar aynı zamanda diğer ülkelerin deniz gücünü ve sahil güvenlik tesislerini izleyen sualtı casusları. Bu nedenle, bazı askeri uzmanlar Connecticut denizaltısının büyük olasılıkla Güney Çin Denizi’nde casusluk görevi yürüttüğü kanısında.

Bunun dışında, kazanın nükleer sızıntıya neden olup olmadığı da uluslararası toplumu kaygılandıran bir başka neden.

ABD’nin bazı faaliyetleri de insanların bu konudaki şüphelerini arttırıyor. ABD bir yandan nükleer sızıntı yaşanmadığını iddia ediyor, fakat diğer yandan WC-135W nükleer keşif uçağını Güney Çin Denizi’ne gönderiyor. Üstelik, ABD Connecticut nükleer denizaltısının fotoğraflarını yayınlarken, hasarlı bölgeyi göstermekten de kasıtlı olarak kaçındı. Connecticut denizaltısının hangi bölümü hasar gördü? Bu, Çin’i ve Güney Çin Denizi bölgesindeki diğer ülkeleri bir hayli yakından ilgilendiren bir sorun. Bazı askeri uzmanlar, denizaltının nükleer reaktöründe yüksek oranda zenginleştirilmiş uranyumun yakıt olarak kullanılmasından dolayı olası bir sızıntının, Güney Çin Denizi’ndeki balıkçılık kaynakları ve ekoloji için felaket anlamına geleceğini ifade ediyor.

Güney Çin Denizi’ndeki güvenliği korumak bölgedeki ülkelerin ortak sorumluluğu. Bölgedeki ülkeler, Connecticut denizaltısı kazasına ilişkin gerçekleri öğrenme, bölgedeki durumu denetleme ve hesap sorma hakkına sahip. Fakat, olayın üzerinde bir ay geçmesinden sonra ABD netlikten, profesyonellikten ve şeffaflıktan uzak, tamamen şüpheli bir rapor yayımladı. Bu bağlamda, bölgedeki ülkeler, bir an önce deniz güvenliğini koruyacak önlemler almak amacıyla kazanın nedeni hakkında derinlemesine araştırma yapma hakkına sahip.

Connecticut denizaltısı kazası, bir tesadüf değil. Olayın asıl nedeni, ABD’nin uzun süredir seyrüsefer serbestisi bahanesiyle Güney Çin Denizi bölgesinde uyguladığı seyrüsefer hegemonyası. Bu durum artık bölge güvenliğindeki en büyük risk kaynağı haline geldi.

ABD’nin gerçekleri gizleme gibi sorumsuz girişimleri karşısında, Çin ve Güney Çin Denizi bölgesindeki ülkeler kaza hakkında araştırma yürütme ve araştırmanın sonucuna göre ABD’den hesap sorma hakkına sahiptir.

Yorumlar

yorum